Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Zaklęcia i czary z ziołami

Poznaj kilka ziół związanych z Przesileniem Letnim oraz sposobów, w jakie można ich użyć w działaniach magicznych, wróżeniu i innych zwyczajach celebrowania tego święta.

Lilac-Flower-purple-34733517-1024-768BEZ CZARNY: Bez jest poświęcony wielu boginiom. Kwiatów i owoców bzu używa się do produkcji herbaty i dżemu oraz do przyprawiania miodu pitnego. Jagody są stosowane w celach medycznych z uwagi na to, że zwiększają odporność organizmu. Owoce te uwielbiają ptaki, więc jeśli masz trochę miejsca, żeby zasadzić kilka krzaków bzu, z pewnością z tego skorzystają. Wyłóż na zewnątrz kilka jagód albo kwiatów bzu, aby przyciągnąć elfy.

 

 

flowers_commonstjohnswort_2101_rsz_ctDZIURAWIEC ZWYCZAJNY: Jest to jedno z ziół szczególnie związanych z Przesileniem Letnim, które z kolei jest uważane za najlepszy czas do zbierania tej rośliny. Dziurawiec ma złote kwiaty, które reprezentują słońce i ogień. Według wierzeń ma on krwawić, kiedy się go ścina, ponieważ sok za­warty w łodydze tej rośliny kojarzony jest z krwią św. Jana. Tradycyjnie używano dziurawca do uzdrawiania i odpędzania ciemności i negatywnej energii. Przez Irlandczyków nazywany był on beathnua (odnowiciel życia) i uznawany za zioło o wyjątkowych właściwościach ochronnych. Co cieka­we, współcześni zielarze powszechnie stosują go do leczenia depresji. Powinnaś go zbierać w dniu sabatu Litha w południe, aby nabrał dodatkowej mocy uzdrawiającej, albo wrzucić go do ogniska (w pomieszczeniu lub na zewnątrz), aby zapewnić ochronę swemu domowi.

 

Calendula-7214257634_90c7a674de_zNAGIETEK: Nagietek to kolejny kwiat „słoneczny” – jego jasne żółte i pomarańczowe kwiaty wyglądają jak małe słoneczka, dlatego ludowa nazwa tego kwiatu to Letnia Panna Młoda. Mówi się, że jeśli nagietki są zbierane w południe, wzmacniają i krzepią serce. Kwiaty te można zawieszać jako girlandy; są one często wykorzystywane na hinduskich weselach i do dekorowania ołtarzy. Jeśli planujesz zaręczyny w dniu Przesilenia Letniego, możesz związać razem kilka nagietków w girlandę. W medycynie nagietków używa się często miejscowo do leczenia ran i siniaków.

 

 

z11791926Q,Rumianek-dziala-odprezajaco--reguluje-prace-jelit-RUMIANEK: Roślina lecznicza, która została poświęcona różnym bogom słońca, takim jak: Ra (egipski), Cernunnos (celtycki) czy Balder (skandynawski). Przygotuj ofiarę z herbaty rumiankowej albo wrzuć kilka małych, białych kwiatów do sabatowego ogniska. Rumianek jest znany ze swoich właściwości uspokajających, więc jeśli masz problemy ze stresem albo na tle lękowym, to możesz zebrać kwiaty rumianku w dniu przesilenia i ususzyć na później.

 

 

CA4WZ4VVSTOKROTKA: Związana z Przesileniem Letnim stokrotka – z uwagi na swoje podobieństwo do słońca (białe „promienie” wychodzące z żółtego środka) – jest poświęcona wielu bogom słońca. Reprezentuje zarówno miłość, jak i niewinność. Według wierzeń stokrotki zbierane w dniu przesilenia między godziną dwunastą w południe a pierwszą po południu (kiedy słońce znajduje się wysoko) mają szczególne magiczne właściwości.

 

 

Na koniec jeszcze jedna uwaga: niektórzy ludzie są uczuleni na różne rośliny, w tym także na zioła. Dlatego wszystkie zioła powinnaś stosować z dużą ostrożnością, dopóki nie będziesz pewna, że nie masz z nimi problemów. To, że coś jest natural­ne, nie oznacza jeszcze, że nie może ci zaszkodzić.

Fragment książki Litha z serii Sabaty.