Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Tako rzecze ciocia Klara

Kto może wiedzieć więcej na temat duchów, demonów, sekretnych zakonów i wielu innych zagadnień z dziedziny magii, niż ciocia Klara? Jeśli dodamy, iż ta intrygująca i nader ekscentryczna persona, siedząca przy zabytkowym biurku, nakrytym czarną ażurową serwetą, znająca niemal każdą odpowiedź na magiczną wątpliwość, jest alter ego słynnego maga – plasuje się ona jeszcze wyżej na liście wiarygodnych źródeł informacji. Na potwierdzenie mych słów, pozwolę sobie przytoczyć dwie lub trzy odpowiedzi, jakich szacowna ciocia udzieliła.

Gdzie żyją demony?demons goya

Ciocia Klara zapytuje na wstępie: czymże w ogóle owe demony są? Rodzą się w głowie maga jako projekcja psychologiczna? Czy – zgodnie z przekonaniami spirytystów – są prawdziwymi istotami, które mogą istnieć samodzielnie? Zamieszkują duszę czy świat astralny? Ze względu na  niemożność dowiedzenia prawdziwości jednej teorii, a tym samym obalenia drugiej, odpowiedź na pytanie o miejsce życia demonów zależy od przyjętego stanowiska. Jednakże, ciocia zaleca ostrożność podczas relacji z tymi istotami – niezależnie od przyjętego stanowiska, nie są to bowiem byty, z którymi chcielibyśmy mieć do czynienia.

Jaką rolę we współczesnej magii odgrywa szamanizm?

(W telegraficznym skrócie, przywołując tylko niektóre ze stwierdzeń zawartych w długim oraz szalenie ciekawym wywodzie ciotki Klary.) Okazuje się, że szamanizm ma sporo do zaoferowania współczesnej magii – chociażby technikę transu. Szamani rdzennych plemion, w kulturze których ta tradycja duchowa obecna jest od wieków, mogą udzielać wszystkim zainteresowanym korepetycji w stosowaniu technik magiczno-transowych. Ponadto, w kulturach szamanicznych magia stanowi nieodłączny element codzienności, co trochę odbiega od poszukiwania przez wielu magów „prawdy absolutnej” i pokazuje pragmatyczną stronę metafizyki, co – być może – warto wykorzystać. Poza tym, jak podkreśla ciocia Klara – kultura ludowa (a szamanizm jest jej przejawem) była, jest i będzie obecna w życiu.

Bez względu na to, co wymyślą wykształceni dżentelmeni w swych kabalistycznych lub hermetycznych bibliotekach i  co ogłoszą jako prawdę absolutną, pastuch w odległych górach wciąż będzie tulił do serca swe talizmany, wiejska wiedźma wciąż będzie szeptać zaklęcia nad kurzajkami swoich klientów, ludzie zaś wciąż będą zakopywać mandragorę o północy na rozstaju dróg lub wieszać podkowy nad drzwiami, by uchronić się przed uderzeniem pioruna i tak dalej.

Czy opowieści o Harrym Potterze zawierają prawdziwą wiedzę magiczną?harrypotter

Ukrywający się za postacią cioci Klary Frater U∴D∴ z właściwym sobie humorem, dystansem i lekkim piórem udziela odpowiedzi również na to pytanie. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak to jest naprawdę, zajrzyjcie do książki Gdzie żyją demony?.