Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Zwierzęta przynoszące szczęście

Na przestrzeni historii różne kultury łączyły szczęście z wybranymi zwierzętami. W większości przypadków wynikało to z obserwowania ich zachowań w środowisku naturalnym oraz spostrzeżenia, że niektóre zwierzęta wydają się mieć więcej szczęścia niż inne. Niektóre były zaradne, inne przebiegłe, jeszcze inne zdawały się posiadać szósty zmysł ostrzegający je przed niebezpieczeństwem. Tysiące lat temu ludzie zaczęli nosić ozdoby zrobione ze zwierząt, wierząc, że zapewnią im one szczęście. Wielu z nas robi tak do dziś, choć zazwyczaj noszą coś, co jedynie przypomina zwierzę, a nie jest prawdziwym kłem czy pazurem ich szczęśliwego zwierzęcia. Sporo osób zbiera ozdoby przedstawiające ich ulubione zwierzę. Przedmioty te dobrze się prezentują i gwarantują ich posiadaczom mnóstwo przyjemności, płynącej np. z poszukiwania kolejnych okazów do ich kolekcji. Ozdoby takie mogą również służyć jako źródło szczęścia, jeśli tylko ich właściciel wierzy, że posiadają taką moc. Możesz zbierać obiekty przedstawiające twoje ulubione zwierzę, możesz też ich wypatrywać wszędzie tam, dokąd się udasz. To łatwe, jeśli twoim ulubionym zwierzęciem jest kot lub pies. Nieco trudniej może być, gdy twoim ulubieńcem jest na przykład mrówkojad lub jakiś egzotyczny ptak. Jeśli rzadko masz okazję zobaczyć „swoje” zwierzę, możesz nosić przy sobie jego fotografię. Możesz także powiesić w swoim domu przedstawiający je obrazek. Ilekroć na niego spojrzysz, pamiętaj, że jest to symbol szczęścia. Ponieważ wszystko to sprowadza szczęście, zaczniesz znajdywać szczęśliwe okazje i możliwości we wszystkim, co robisz, i zauważysz, że los ci sprzyja.

pszczolaPszczoła

Pszczoły są uznawane za posłańców szczęścia. Gdy pszczoła wlatuje do twojego domu, to znak, że szczęście jest blisko. Jeśli to możliwe, pozwól pszczole samej znaleźć drogę na zewnątrz. Jeśli utknie za drzwiami, możesz jej pomóc, ale uważa się, że najlepiej jest, jeśli pszczoła sama wlatuje i wylatuje z domu.

Gdy pszczoła usiądzie na twojej ręce, oznacza to, że w niedalekiej przyszłości wzbogacisz się. Gdy usiądzie na głowie, oznacza to, że masz potencjał, by stać się sławnym.

Tradycja mówi, że gdy umiera pszczelarz, pszczoły biorą udział w pogrzebie. Pszczelarze mogą zapewnić sobie szczęście, opowiadając swoim pszczołom o wszystkim, co wydarza się w ich domach i w życiu rodzinnym.

Ptak

Niektóre ptaki uważane są za szczęśliwe, inne nie. Kosy, gołębie, kaczki, kolibry, zimorodki, jaskółki, drozdy, bociany, dzięcioły i strzyżyki to przykłady ptaków przynoszących szczęście. Wszystkie niebieskie i czerwone ptaki są szczęśliwe. Skromne wróble w niektórych częściach świata uważane są za szczęśliwe, w innych nie. Wszędzie na świecie uważa się, że zabicie wróbla przynosi pecha.

Choć może się wydawać inaczej, szczęśliwym znakiem jest, gdy spadną ci na głowę ptasie odchody.

Motyl

Motyl jest symbolem transformacji, reinkarnacji, nieśmiertelności i duszy. Szczęście jest blisko, gdy zauważysz trzy motyle naraz. W Chinach motyl jest znakiem szczęścia w miłości.

kotKot

Kot jest symbolem niezależności. Koty uznawane były za zwiastuny zarówno szczęścia, jak i pecha. Czczono je w Egipcie, gdyż symbolizowały Bastet, boginię księżyca. Z czasem koty zyskały złą reputację, gdyż potrafiły widzieć w ciemnościach, gdy wszędzie pełno jest złych duchów. Ludzie wierzyli, że wiedźmy potrafią zmieniać się w czarne koty.

Dziś uważa się, że szczęście przynosi czarny bezdomny kot wchodzący do domu. Pozwól mu zostać tak długo, jak będzie chciał. Jeśli go wygonisz, zabierze ze sobą twoje szczęście. Król Karol I miał czarnego kota, a gdy zdechł, król uznał, że jego szczęście odeszło. Następnego dnia został aresztowany.

Szczęście przynosi zauważenie kota po swojej prawej stronie w czasie spaceru. Szczęście w finansach mieć będziesz, jeśli ów kot przetnie ci drogę i pójdzie w lewo. Oznaką szczęścia jest także kichnięcie twojego kota o poranku. Trzy kichnięcia pod rząd o jakiejkolwiek porze dnia są zawsze znakiem szczęścia. Wyjątkowo szczęśliwym zdarzeniem jest kichnięcie kota w pobliżu panny młodej w dzień ślubu.

Kota można także użyć do symbolicznego zwiększenia liczby gości, gdy zdarzy ci się mieć trzynaście osób przy stole. Ludzie, którzy boją się liczby trzynaście, mogą wtedy odetchnąć, gdyż kot zwiększa liczbę gości do czternastu.

Świerszcz

Cykanie świerszczy jest zawsze dobrym znakiem. Zabicie świerszcza przynosi pecha. W Japonii ludzie trzymają świerszcze w maleńkich bambusowych klatkach jako amulety. Zwyczaj ten znany jest co najmniej od dziesiątego wieku. Na Barbados cykanie świerszcza w domu oznacza szybki dopływ pieniędzy. W Zambii zobaczenie świerszcza jest znakiem szczęścia. Gdy świerszcze wejdą ci do domu, oznacza to, że wkrótce szczęście się do ciebie uśmiechnie.

Kukułka

Kukułka to interesujący ptak, który może przynosić zarówno szczęście, jak i pecha. Zgodnie z tradycją kukułka jest zwiastunem wiosny. Niedobrze jest usłyszeć pierwsza kukułkę przed 6 kwietnia, ale wyjątkowo dobrze jest usłyszeć ją 28 kwietnia.

Najlepiej jest, gdy kukanie usłyszy się przed sobą lub po swojej prawej stronie. Kukanie za plecami lub po lewej stronie przynosi pecha.

Ludowe podania mówią, że bez względu na to, gdzie i kiedy usłyszysz pierwszą wiosenną kukułkę, powinieneś obrócić pieniądze w kieszeni i pomyśleć życzenie. Życzenie to się spełni, a szczęście będzie ci sprzyjać.

Pies

Pies symbolizuje lojalność, przyjaźń i bezwarunkową miłość. Uważany jest także za „najlepszego przyjaciela człowieka”. Jeśli idzie za tobą bezpański pies, oznacza to, że szczęście niebawem będzie twoim udziałem. Dobrym znakiem jest także, gdy pies wejdzie do twojego domu. Jeśli pies jest złoty, wówczas twój majątek się powiększy. Biały pies zapowiada romans, a czarny zapewnia ochronę.

Szczególnie jeden pies jest uważany za znak szczęścia. Terier tybetański – albo Tsang Apso („kudłaty pies z prowincji Tsang”). Terier tybetański to święty pies Tybetu, którego nie sprzedałby żaden właściciel. Można jednak dać go komuś w prezencie. To dlatego, że psy te uważa się za symbol szczęścia, a nikt dobrowolnie nie sprzedałby swojego szczęścia. Teriery tybetańskie były uważane za członków rodziny i traktowano je wyjątkowo dobrze. Złe traktowanie jednego psa sprowadzało nieszczęście na całą lokalną społeczność. Teriery tybetańskie pojawiły się w Europie dopiero w latach 20. XX wieku, gdy pewien tybetański arystokrata sprezentował jednego z nich brytyjskiemu lekarzowi, który wyleczył jego żonę. Do Stanów Zjednoczonych psy te sprowadzono w 1957 roku. Nazywa się je często „psami, które przynoszą szczęście”.

Lis

Lisy znane są ze swej śmiałości, sprytu i przebiegłości. Walijczycy mają powiedzenie, że szczęśliwie jest zobaczyć lisa, ale nieszczęśliwie zobaczyć wiele listów. W starożytnym Egipcie mówiło się, że lisy przynoszą dary od bogów.

Żaba

W Japonii żaby są symbolem szczęścia. Oznaczają też transformację, gdyż zmieniają swoją formę – z kijanek w żaby. Opowieść o żabim księciu też się z tym wiąże, gdyż książę przemienia się z żaby w człowieka. Żaby symbolizują także dostatek, gdyż składają dużą ilość jaj. Wierzy się także, że chronią małe dzieci. Dobrym znakiem jest, gdy żaba przyjdzie do twojego ogrodu. Życzenie pomyślane na widok pierwszej żaby w danym roku spełni się.

Koń

Konie uważane są za wyjątkowe, magiczne zwierzęta, zapewniające szczęście i powodzenie. Symbolizują wytrzymałość, siłę i lojalność. Każda część konia jest szczęśliwa, ale najszczęśliwsze są jego podkowy.

Świnia

Świnia symbolizuje płodność, spryt, inteligencję i pomyślność. Oczywiście także żarłoczność, chciwość i żądzę. Świnia uważana jest za szczęśliwe zwierzę zarówno w Chinach, jak i w Irlandii. W Chinach mówi się, że świnie zapewniają powodzenie tym, którzy pracują na własny rachunek.

krolikKrólik

Króliki uważane są za szczęśliwe z wielu powodów. Są niezwykle płodne, a dawniej ludzie wierzyli, że zwierzęta te rodzą się z otwartymi oczami. Z tego powodu panowało przekonanie, że króliki mogą odstraszać zawistne spojrzenia. Króliki mieszkają w podziemnych norach, a w przeszłości ludzie bali się ciemności i tego, co znajduje się pod ziemią. Króliki są także niezwykle szybkie, dzięki bardzo mocnym tylnym nogom. Z tego powodu królicza łapa stała się (i nadal jest) jednym z

Owca

Owce uważane są za szczęśliwe zwierzęta w krajach chrześcijańskich, gdyż wiąże się je z opowieścią o Dobrym Pasterzu. Niektórzy ludzie wierzą, że owceowca pamiętają o Bożym Narodzeniu i o północy 25 grudnia odwracają się w kierunku wschodnim i pochylają łby w pokłonie.

Dobrym znakiem jest zobaczyć stado owiec na wiejskiej drodze. Jeszcze lepszym jest przejść lub ostrożnie przejechać między nimi. Tradycja ta sięga czasów, gdy ludzie żyli w małych, osobnych społecznościach. Widok pasterza i jego stada oznaczał świeże mięso i wełnę.

Jagnięta także są szczęśliwe, zwłaszcza pierwsze, jakie zobaczysz na wiosnę. Twoje życzenie się spełni, jeśli pomyślisz je natychmiast po zauważeniu czarnego jagnięcia.

Jaskółka

Ludzi zawsze cieszy widok jaskółek, gdyż są one zwiastunami wiosny. Trzeba jednak zobaczyć wiele jaskółek, by mieć pewność, że wiosna nadeszła. Mówi o tym stare powiedzenie: „Jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Jaskółki symbolizują nadzieję, płodność oraz – ponieważ są monogamiczne – szczęśliwy dom i życie rodzinne. Dobrym znakiem dla całej rodziny jest, gdy jaskółka założy gniazdo na twoim domu. Najszczęśliwszym miejscem dla gniazda jest okap dachu. Złym znakiem jest, gdy jaskółka wybuduje gniazdo, a później porzuci je nieoczekiwanie. Złym znakiem jest zabicie jaskółki lub zniszczenie jej gniazda.

Ujrzenie jaskółki w locie także jest oznaką szczęścia.

Więcej opisów zwierząt przynoszących szczęście,
a także wiele innych sposobów na szczęście,
znajdziesz w książce Richarda Webstera Jak przyciągnąć szczęście?

jak przyciągnąć szczęście