Nastał 17 marca – Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. A czy wiecie, że Irlandczycy to w prostej linii spadkobiercy plemion celtyckich, które wieki temu zamieszkiwały nasz kontynent? Dawni Celtowie stworzyli bogatą i ciekawą kulturę, a ważnym jej składnikiem była tajemnicza i fascynująca religia…
Celtyccy wojownicy przeszli do historii jako barbarzyńcy, którzy w III wieku przed naszą erą złupili słynną świątynię Apollina w Delfach. W sanktuariach celtyckich druidów natomiast składano krwawe ofiary z jeńców oraz zajmowano się wróżeniem z ludzkich wnętrzności. Podobno druidzi hołdowali siłom przyrody i nadnaturalnym stworzeniom, posiadali umiejętność wróżenia i odprawiania czarów. Według legend szkolili się przez 20 lat, oddając się tajemnym sztukom magicznym w głębi lasów, pieczarach i uroczyskach.
Wizerunek druida w kulturze utrwalił się dzięki postaci Panoramiksa znanego z komiksów przedstawiających przygody gala Asteriksa oraz – a może przede wszystkim – Merlina z legendarnych przekazów o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu.
Dziś – choć wciąż funkcjonuje wizerunek Celta-barbarzyńcy – Celtowie kojarzeni są bardziej z mocami magicznymi, z niezwykłym baśniowym światem, z nadnaturalnymi mocami, z bohaterami o wielkiej odwadze i sile, którzy umieją zaprowadzić pokój.
Taki właśnie celtycki świat, magiczno-baśniowy, utrwalony w legendach i podaniach, odkryć można w „Lamencie” i „Balladzie” – powieściach, w których rzeczywistość splata się ze światem rodem z celtyckiego folkloru, przepełnionego
Daj się porwać elfiej muzyce, wypływającej z każdej karty tej współczesnej baśni celtyckiej, poznaj Faerię – magiczną krainę niedostępną dla ludzi, i wyrusz z bohaterami na spotkanie niezapomnianej przygody.
Dziś, w Dzień świętego Patryka, ten niesamowity, zaczarowany świat wydaje się być bliżej niż kiedy indziej…
[/column][column col=”1/2″]
Otwórz baśniowe wrota Celtów...