Czym zajmują się fizycy?
To czym zajmują się fizycy, nie jest tak trudne jak się wydaje. Fizycy zastanawiają się, z czego składa się wszechświat, jak działa, co robimy w nim my ludzie i dokąd zmierza, jeśli w ogóle zmierza. Generalnie robią to, co robi część z nas patrząc w gwieździste niebo.
Fizyka więc, choć najczęściej kojarzy się z wzorami, tablicami i całą resztą skomplikowanych kwestii, tak naprawdę jest „zdumieniem” tym w jaki sposób istnieją rzeczy oraz „uduchowionym zainteresowaniem” jak to się dzieje.
Al Chung-liang Huang, mistrz Tai Chi nazywa fizykę – Wu Li, co w języku chińskim oznacza „strukturę energii organicznej”. Nazwę tę zaczerpną do swojego dzieła Gary Zukav, gdyż według niego Wu Li jest najtrafniejszym określeniem fizyki, jakie mógł sobie wyobrazić. „Zawierało ono coś oczywistego i niosło w sobie życie (…). Zawierało także coś, bez czego fizyka staje się jałowa”. Idee i energie połączyły się w obraz Tańczących Mistrzów Wu Li. Zukav poświęcił swój czas, by dowiedzieć się, kim są Mistrzowie Wu Li i… dlaczego tańczą.
Zacznijmy jednak od początku. Każde słowo chińskie jest przedstawione za pomocą znaku składającego się z linii, czasem łączy się dwa lub więcej znaków, by uzyskać inne znaczenie. Na przykład Wu może oznaczać „materia”, ale i „energia”, zaś Li – „uniwersalny porządek” lub „uniwersalne prawo”. Idąc tym tropem ziarno na desce, organiczny wzór na powierzchni liścia czy struktura płatka róży są Li.
Wu Li, chińskie określenie fizyki, znaczy zatem „struktura energii organicznej”:
„materia/energia” (Wu) + „uniwersalny porządek/struktura organiczna” (Li).
Zwrot ten jest o tyle ważny, że odzwierciedla światopogląd, którego nie rozumieli twórcy zachodniej nauki (Galileusz i Newton), a do którego zmierzają wszystkie współczesne teorie w fizyce! Dlatego też pytanie: „Skąd to wiedzieli?” jest ważniejsze niż pytanie: „Czy twórcy tego określenia wiedzieli coś, czego my nie wiemy?”.
FIZYKA = WU LI
Wu Li = struktura energii organicznej
Wu Li = moja droga
Wu Li = nonsens
Wu Li = trzymam się swoich poglądów
Wu Li = oświecenie
To teraz zajmijmy się słowem „mistrz”. Zukav podpierając się definicją z książki Huanga pt. W uścisku z tygrysem. Powrót na górę wykreował idealną definicję tego słowa: „Mistrz uczy istoty rzeczy. Kiedy uczeń ją dostrzeże, mistrz uczy tego, co niezbędne, by poszerzyć percepcję. Mistrz Wu Li nie będzie mówił o grawitacji, dopóki jego uczeń nie stanie bez ruchu, z zachwytem wpatrując się w spadający na ziemię płatek kwiatu. Nie będzie mówił o prawach, dopóki uczeń sam nie powie: »Dziwne. Upuściłem jednocześnie dwa kamienie, ciężki i lekki, i oba spadły na ziemię w tym samym momencie!«. Wreszcie, nie będzie mówił o matematyce, dopóki uczeń nie zauważy: »Musi być jakiś sposób, by wyrazić to prościej«”.
W ten właśnie sposób Mistrz Wu Li tańczy ze swoim uczniem. Mistrz Wu Li nie naucza, choć jego uczeń się uczy. Mistrz Wu Li zawsze zaczyna od środka, od serca problemu.
Takie podejście Zukav propaguje w swojej książce napisanej dla tych, którzy chcą poznać nowoczesną fizykę, ale nie mają pojęcia o terminologii czy matematyce służącej do zrozumienia fizyki. Autor wyjaśnia w niej istotę rzeczy mechaniki kwantowej, logiki kwantowej, ogólnej teorii względności i innych nowych idei, ku którym aktualnie zmierza fizyka.
O ile fizycy i fizyka starają się wyjaśnić funkcjonowanie świata, to Mistrzowie Wu Li „jedynie” tańczą ze światem. Jednak zasadą i cechą charakterystyczną Mistrzów Wu Li jest robienie wszystkiego, cokolwiek by to nie było, z takim entuzjazmem, jakby robili to po raz pierwszy. Właśnie w takim podejściu tkwi źródło ich nieograniczonej energii. Każda lekcja której „naucza” lub której sam „się uczy” jest pierwszą lekcją. Każdy taniec, który wykonuje jest pierwszym tańcem. Wszystkie jego doświadczenia są nowe, osobiste i wciąż żywe.
Więcej o tańczących Mistrzach oraz o poglądach na nową fizykę przeczytasz w książce „Tańczący Mistrzowie Wu Li”.