Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Spokój w twoim sercu – jak osiągnąć spokój przez skupienie

Spokój zdefiniować można jako nieustanną czujność naszego umysłu przy jednoczesnym otwarciu serca na doświadczanie każdej chwili. Umysł i serce skupiają się na każdej czynności, którą wykonuję. Nie żądają jej przyspieszenia, nie żałują, że czynność ta się dzieje, nie rozpamiętują tego, czy jest dobra, czy zła, oraz tego, jaki będzie jej efekt. Skupienie umożliwia mi wgląd w rzeczywistość. Pozwala mi dostrzec kontury przedmiotu, człowieka, miejsca czy każdej istoty żyjącej, jej: kolor, smak, fakturę, zapach, dotyk. Skupienie pozwala zatrzymać się na danej chwili i nie spieszyć się.

Doświadczając głębszego wglądu w rzeczywistość – oswajając ją swoimi zmysłami – jestem w stanie spojrzeć na nią z metapoziomu. Tym samym wszystkie moje lęki przed nią mogą zostać uśpione. Budzi się Spokój. Umiem zamieścić siebie na mapie rzeczywistości, w jakiej jestem. Pomiędzy zapachami, kolorami i smakami jestem JA.

Smakuję swoją herbatę i czuję na języku słodki smak malinowej konfitury. Cytryna lekko szczypie mnie w podniebienie. Maliny rosły w ogrodzie mojej przyjaciółki. Ogród ten pięknie pachnie. Czuję się w nim dobrze. Pijąc herbatę z malinami pochodzącymi z tego ogrodu, czuję się tak, jakbym przyjmowała jego część w siebie. Doświadczam ogromnie silnego połączenia z naturą, z rzeczywistością. Na mapie świata jestem teraz częścią tego ogrodu. I to daje mi ogromną siłę.

Zapraszam Cię teraz do tego, byś sam podjął próbę ćwiczenia skupienia. Zapraszam Cię do tego, byś na najbliższe trzy dni zamienił się w badacza, antropologa rzeczywistości, w której żyjesz. Każdego dnia postawię przed Tobą inne zadanie do wykonania. Chcę, żebyś otworzył swoje zmysły i czerpał doświadczenie z chwili, w której się znajdziesz. Zostawiam Ci miejsce na Twoje notatki i refleksje. Nie zapisuj jednak niczego w momencie wypełniania ćwiczenia. Zrób to później. Jeśli byłeś dobrze skupiony, uda Ci się opisać dokładnie Twoje emocje, skojarzenia i uczucia.

Jabłko i pomarańcza

Poniżej znajduje się tabelka. Zobacz, co przygotowałam dla Ciebie na każdy dzień. Pamiętaj: aby zadanie zostało wykonane, potrzebna jest Twoja KONCENTRACJA. Niech Twojej głowy nie zaprzątają żadne niepotrzebne myśli. Nawet, jeśli Twój szef właśnie podejmuje decyzję o tym, czy Cię zwolnić, czy może awansować, nie jest to ważne. Jeśli miewasz problemy z koncentracją, przygotuj się do tego ćwiczenia, zanim je wykonasz. Przez kilka dni powtarzaj sobie mantrę. Ta poniżej została przygotowana przeze mnie, jednak możesz przygotować swoją wersję, jeśli to sprawi, że będzie Ci łatwiej mantrę stosować.

Moje ciało unosi się na wodzie. Poddaje się delikatnym falom i ufa temu, jak nim kołyszą. Moje serce pełne jest miłości. Otwiera swe drzwi i ufa temu, kto do niego wejdzie. Mój umysł pełen jest światła. Sprawia, że wszystko widzę i ufa temu, że wszystko to niesie mądrość.

Przygotowanie siebie na doświadczenie skupienia jest bardzo ważne; poćwiczcie koncentrację, powtarzając sobie właśnie mantrę. Pełni ona medyczną wręcz rolę odblokowywania nas i na nowo otwierania nas na widzenie i doświadczanie rzeczywistości. Zachęcam Cię do tego, żebyś na początku wypowiadał ją w myślach, leżąc na wznak w łóżku, kiedy się przebudzisz rano i tuż przed snem. Rozluźnij mięśnie, uspokój oddech. Wypowiadaj mantrę dwa razy dziennie: zaczynając dzień i zamykając go. Zapamiętaj: istotą skupienia jest otwarcie serca i umysłu oraz poczucie stabilności ciała.

Podczas wykonywania samego ćwiczenia, zadbaj o to, by nazywać rzeczywistość Tu i Teraz. Skupiaj się na tym, co jest. Pomocne słowa dla Ciebie to:

CZUJĘ
SMAKUJĘ
DOŚWIADCZAM
JESTEM
WIDZĘ
DOTYKAM

Oczywiście, opisywać wrażenia będziesz dopiero później. Przywołaj je! Jeśli byłeś skoncentrowany, skupiony, uda Ci się odtworzyć to, czego doświadczyłeś. Masz to w głowie, masz to w pamięci!

tabela

Co pokazało Ci to ćwiczenie? Jak, w skali od 1 do 10, oceniłbyś swoje skupienie i koncentrację? Co było dla Ciebie łatwe, co było trudne? Jak skupienie i koncentracja przełożyły się na Twój Wewnętrzny Spokój? Czy uczucia, jakich doświadczyłeś pozwoliły Ci umieścić siebie w świecie? Czy poczułeś, że jesteś jego ważną częścią? W którym momencie to się stało?

Należyte skupienie i koncentracja pozwalają nam za pomocą przedmiotów, miejsc i ludzi, na których się skupiamy, umiejscowić nas samych w świecie. Gdy piłam malinową herbatę, poczułam, że jestem częścią ogrodu na mapie świata. Jestem zatem silna, potrafię znieść burzę, przeżyć duży skwar.

Umiejscowienie siebie w świecie sprawia, że czujemy w sobie Spokój. Dlatego ćwicz swoją koncentrację i swoje skupienie. Do jakich refleksji prowadzą Cię Twoje zmysły? Czego dowiadujesz się o sobie, gdy zaczynasz łączyć zapachy, dźwięki, kolory i smaki? Jakie jest Twoje miejsce na mapie świata?

Zachęcam Cię do tego, byś jak najczęściej ćwiczył. Wiem, że w ferworze zajęć codziennych bywa trudno znaleźć odpowiednią chwilę. Wiem też jednak, że jest to możliwe. Jeśli chcesz, aby w Twoim sercu nastał Spokój, pij swoją herbatę naprawdę. Znajdź moment, gdy jesteś tylko Ty i Twój parujący, aromatyczny kubek.

 

Więcej ćwiczeń znajdziesz w książce Agaty Sosnowskiej
pt. C.I.S.Z.A. Pięć kroków do życia ze sobą i światem

Cisza