Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Roślinne terraria na sabat Ostara

Nawet jeśli nie możesz uprawiać ogrodu na zewnątrz, zawsze możesz stworzyć ogród domowy z wykorzystaniem terrarium. Terraria można zrobić właściwie ze wszystkiego. Z reguły ludzie używają w tym celu akwarium, które np. z lekka przecieka i w związku z tym nie może dłużej służyć do trzymania w nim ryb. Jednak są jeszcze miliony innych sposobów na zrobienie terrarium. Jakikolwiek wodoszczelny pojemnik albo taki, który można uszczelnić przed przeciekaniem, może służyć za podstawę dla terrarium. Jest to kolejny świetny sposób na ponowne użycie i upcykling rzeczy, które w innym wypadku zostałyby wyrzucone do śmieci. Wszystko, począwszy od starej książki w twardej okładce, a skończywszy na butelce po winie i zwykłej żarówce, może się zamienić w terrarium dzięki odpowiednim narzędziom.

Zrobienie terrarium z wykorzystaniem starych książek może zająć wiele czasu, ale efekt jest naprawdę spektakularny.

Jeśli chcesz to zrobić, to potrzebne będą:

  • stara książka (jeśli nie masz żadnej w domu, możesz ją tanio nabyć w sklepach z używanymi rzeczami albo na bibliotecznych wyprzedażach);
  • klej do papieru;
  • ołówek;
  • nożyk do papieru;
  • plastikowe przykrycie;
  • glina (jakakolwiek glina do modelowania, która nadaje się do uszczelnienia przed przeciekaniem wody);
  • ziemia doniczkowa, małe kamyki albo inne ozdoby.

 

terrarium2Pierwszym krokiem będzie decyzja, czy zostawić przednią okładkę w stanie nienaruszonym. Jeśli książka ma piękne wyklejki, to dobrze jest zostawić ją otwartą, ale jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, to możesz zostawić książkę zamkniętą. Jeśli pozostanie zamknięta, zacznij od narysowania kształtu, jaki będzie miał otwór na przedniej okładce książki. Bardzo ostrożnie wytnij go nożykiem do papieru. Zamknij książkę i używając otworu jako wzoru, odrysuj kształt ołówkiem, tak żeby pojawił się na pierwszej kartce książki. Trzymając książkę zamkniętą (jeśli ją otworzysz, otwory nie będą na siebie nachodzić), wytnij nożem kilka warstw, podążając za wzorem. Kiedy usuniesz te strony, zrób to jeszcze kilkakrotnie, aż wytniesz większość wnętrza książki. Nie chodzi o wycięcie całości aż do tylnej okładki, ale o to, żeby zostawić około 3-centymetrową warstwę niewyciętą wraz z tylną okładką.

Jeśli zaczynasz z otwartą książką, narysuj kształt na pierwszej stronie. Potem zostaw książkę otwartą, kiedy wycinasz kolejne otwory w dalszych stronach. Kontynuuj w ten sam sposób, jak przy książce zamkniętej, wycinając do momentu, aż zostanie około 3 cm do tylnej okładki.

Następnie przejdź do tylnej okładki, sklej ostatnią stronę z tylną okładką, potem kolejną stronę z tą już sklejoną itd. Kiedy dojdziesz do miejsca z wyciętym otworem, nadal sklejaj strony ze sobą, aż dotrzesz do przedniej okładki, ale zostaw kilka kartek luzem. Przy pracy z otwartą książką również pozostaw kilka pierwszych kartek książki luzem.

terrarium1Kolejnym etapem jest uszczelnianie przed wodą. Weź glinę i całkowicie pokryj nią spód i boki otworu, jaki wycięłaś w książce. Upewnij się, że nie ma nieszczelnego miejsca, przez które woda mogłaby się przedostać i zmoczyć strony książki. Pozostaw glinę do wyschnięcia, kierując się wskazówkami na opakowaniu, chociaż oczywiście nie możesz w tym wypadku użyć pieca do wypalania ani nawet piekarnika ze zbyt wysoką temperaturą. Kiedy glina wyschnie, dołóż jakieś plastikowe przykrycie albo opakowanie foliowe dla dodatkowej ochrony i przyklej tę nakładkę pomiędzy pierwszą stroną książki a jej przednią okładką. Jeśli pracujesz z otwartą książką, przyklej plastik pomiędzy ostatnią sklejoną stroną i stronami pozostawionymi luzem. Potem sklej wszystkie strony, które były luźne. Delikatnie wypełnij powstały w książce otwór ziemią doniczkową i dodaj rośliny wraz z innymi ozdobami, którymi chcesz udekorować terrarium, takimi jak kamyki czy mech.

Wybór roślin do terrarium jest bardzo ważny, ponieważ nie mogą one mieć zbyt rozbudowanego systemu korzeni. Epifity są idealne dla małych terrariów. Epifity, znane także pod nazwą oplątwy, nie muszą mieć ziemi, żeby rosnąć, ale potrzebują wody i odżywki dla roślin. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz też posadzić drzewka bonsai, o ile nie są zbyt duże. Cokolwiek posadzisz w terrarium, możesz je udekorować w rozmaity sposób w zależności od okazji i pory roku. Terrarium na sabat Ostara może zawierać kolorowaną trawę w koszykach. Miniaturki można często znaleźć w sklepach rzemieślniczych z okazji różnych świąt, również Wielkanocy, w czasie której wykorzystuje się w większości te same dekoracje i symbole co podczas sabatu Ostara. Miniaturowe koszyczki, króliczki, kurczątka, jajeczka to tylko kilka przykładów ozdób, jakie z pewnością znajdziesz. Koraliki w pastelowych kolorach, brokat, cekiny albo konfetti mogą pomóc ci udekorować terrarium z okazji bieżącego święta. Małe terraria są świetnym sposobem na to, by dodać żywioł ziemi na twoim ołtarzu przygotowanym na sabatowe rytuały.

01_Sabaty_okladka_v06_FRONT_mały

 

 

 Więcej pomysłów na celebrowanie sabatu Ostara
 znajdziesz w pierwszej książce z serii Sabaty.