Czy psychologiczna sfera twojej osobowości potrzebuje ochrony? W zasadzie, pytanie jest retoryczne, bo (o czym się za chwilę przekonasz) każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu ochrony psychicznej. Nieustannie zabezpieczamy się na różne sposoby: wykupujemy polisy ubezpieczeniowe na każdą możliwą okoliczność, dom zapewnia nam schronienie przed żywiołami, pieniądze na lokatach procentują „na przyszłość”, nie chodzimy nocą w pobliżu miejsc, które wydają się być niebezpiecznymi itp. Dlaczego zatem – skoro staramy się chronić te sfery naszego życia – nie zapewnić ochrony także sferze naszej psychiki? Nie od dziś wiadomo przecież, że umysł może być naszym najgorszym wrogiem.
Jeśli na któreś z poniższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że potrzebna ci jest ochrona psychiczna. Wybrałam tylko kilka przykładowych pytań spośród tych, jakie zadaje Richard Webster w swej książce „Obrona psychiczna dla początkujących” – jego lista jest o wiele dłuższa.
Czy ktoś kiedyś patrzył na ciebie „złymi oczami”?
Czy ludzie regularnie zwierzają ci się i opowiadają o swoich kłopotach?
Czy masz koszmary nocne lub nieprzyjemne sny?
Czy kiedykolwiek czujesz się ospały, apatyczny lub brakuje ci motywacji?
Czy masz bóle głowy?
Czy przygnębiają cię codzienne kłopoty?
Czy czujesz się zmęczony przebywaniem w czyimś towarzystwie?
Czy gdy patrzysz na szklankę, to widzisz ją raczej pełną czy w połowie pustą?
Nie pomylę się za bardzo, jeśli stwierdzę, że zdecydowana większość z nas miewa takie dni, w których czujemy się wykończeni psychicznie, fizycznie czy emocjonalnie. Wszyscy jesteśmy narażeni na stres, napięcia i konflikty – to część naszego życia, tak samo jak nieodłącznym elementem codzienności są media, które nieustannie zalewają nas informacjami wywołującymi negatywne uczucia (że nie wspomnę o powszechnie znanej skłonności Polaków do narzekania – co również wywiera istotny wpływ na nasze samopoczucie). Jak widać, z każdej strony narażeni jesteśmy na ataki na psychiczną stronę naszej osobowości – dlatego warto zadbać o ochronę. Obrona psychiczna może stać się bardzo istotną częścią naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, otacza nas bowiem swoistym niewidzialnym kokonem chroniącym przed jakąkolwiek formą agresji zamierzonej bądź nieumyślnej.
Jak się chronić? Do najbardziej popularnych sposobów zalicza się noszenie amuletów i talizmanów, rozsypywanie soli, używanie zapachów i wzmacnianie aury. Celem amuletów jest zapewnianie ochrony oraz odpędzanie chorób i niepowodzeń. Pierwotnie były one wykonywane, podobnie jak talizmany, z naturalnych materiałów. Przykładem takich amuletów były: czterolistna koniczyna oraz łapki królicze noszone na szczęście. Również przedmioty wykonane przez ludzi działały jako amulety ochronne – do dziś często taką funkcję pełni biżuteria. Amuletem może być nawet wyraz. W średniowieczu „abrakadabra” (który dziś traktujemy pobłażliwie) uważany był za amulet o wielkiej mocy i miał chronić przed wszelkiego rodzaju negatywnymi energiami.
Więcej na temat amuletów, talizmanów, zapachów, ochronnych kamieni szlachetnych oraz metod, dzięki którym ochronisz psychiczną sferę swojej osobowości, znajdziesz w książce Richarda Webstera „Obrona psychiczna dla początkujących”.