Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Niesamowita Syberia

Syberia – miejsce pełne tajemnic i niewyjaśnionych zagadek. Kraina ta od dawien dawna wzbudza jednocześnie zachwyt i sprawia, że dreszcz wywołany strachem przebiega po kręgosłupie. Wyobraźnia ludzka uczyniła z ziem syberyjskich miejsce zamieszkania rozmaitych stworów, którym niestraszne były długie, mroźne zimy i surowy, niegościnny teren.

Historie o tych niesamowitych stworzeniach, zamieszkujących nie mniej niesamowitą syberyjską przestrzeń do dziś żyją wśród rdzennych mieszkańców. Jakie tajemnice skrywa kraina, o której więcej nie wiemy, niż wiemy? Kto lub co zamieszkuje te niezbadane połacie ziemi?

Wojciech Grzelak – podróżnik, który przez wiele lat mieszkał na Syberii, zebrał część krążących wśród tubylców legend, opowieści, relacji z przeżytych wydarzeń i zamieścił je w jednej książce. Poznajcie kilka z nich.

Wiele niesamowitych zjawisk miało miejsce na Syberii na przestrzeni lat. Ludzie opowiadają o Diabelskim Cmentarzu – tajemniczej polanie o wyschniętej na wiór ziemi, usłanej ciałami martwych zwierząt. Każda żywa istota, która znalazła się w obrębie tego dziwnego kręgu, natychmiast padała bez życia. Wielu badaczy podejmowało próby ustalenia natury tego dziwnego zjawiska, kilkudziesięciu zginęło lub przepadło bez wieści. Jedna z najpopularniejszych teorii głosi, że w miejscu, w którym znajduje się ów Diabelski Cmentarz, spadł odłamek tzw. meteorytu tunguskiego, inna zakłada ingerencję przybyszów z innej planety, jeszcze inna: działanie sił diabelskich. Jak było/jest naprawdę?

Równie niesamowita atmosfera otacza Bajkał, nazywany „Błękitnym okiem Syberii”. To nie tylko najpiękniejszy i najbardziej malowniczy teren Syberii, ale także jedno z najbardziej tajemniczych miejsc. Wiele mówi się o niesamowitych stworach zamieszkujących bajkalskie głębiny, ostatnio też coraz więcej emocji wywołuje historia tragicznej katastrofy sprzed ponad wieku, której ofiary dają o sobie znać współczesnym: na jeziorze pojawia się widmo zatopionego pociągu, a w bezwietrzne dni słychać głosy wołających o pomoc ofiar katastrofy.

Tajemnicze zjawiska nie występują jedynie na terenach dzikich, oddalonych od cywilizacji, w których diabeł mówi dobranoc – stolica Rosji również skrywa liczne tajemnice. Wiele punktów na mapie Moskwy okrytych jest złą sławą – wynika to z obecności duchów osób w gwałtowny sposób pozbawionych życia w miejscach, w których teraz znajdują się osiedla mieszkalne, sadzawki, parki… W zabytkowych pałacach straszą mieszkańców przerażające głosy dobiegające z różnych zakamarków.

Czarna tęcza, mongolski robak śmierci, zły śnieg zwiastujący śmierć, tajemnicze światła nad tajgą, widma zamordowanych ludzi przemierzające ulice Bijska, czy sieć podziemnych labiryntów niewiadomego pochodzenia to kolejne z wielu niewyjaśnionych zagadek Syberii, o których możecie przeczytać w „Ziemi szamanów”.