Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Najlepsze sposoby na celebrowanie sabatu Litha

Oczywiste jest, że to, w jaki sposób będziesz obchodziła święto Przesilenia Letniego, będzie w dużej mierze zależne od pewnych życiowych okoliczności (tego, czy żyjesz w mieście, czy na wsi, czy praktykujesz w pojedynkę, czy w grupie, czy ujawniasz się w otoczeniu ze swoimi wierzeniami, czy też nie), jak również od twoich osobistych potrzeb i upodobań w danym roku. Oto kilka podstawowych wskazówek, jak możesz celebrować Przesilenie Letnie. Możesz włączyć dowolną liczbę tych elementów – tyle, ile ci odpowiada – do swego własnego rytuału podczas sabatu Litha.

Słońce

The_Shining_Sun_by_edsousaSkoro Przesilenie Letnie jest tradycyjnie skupione na słońcu, to możesz odbywać swój rytuał w południe i włączyć do niego reprezentacje słońca (takie jak: kolor żółty, tarcze słoneczne lub koła, kwiaty związane ze słońcem itp.) oraz wyrazić swoją wdzięczność bogom i boginiom słońca, których wybierzesz. Możesz również odprawić swój rytuał o świcie i uczcić wschodzące słońce.

Rzecz jasna, jeżeli masz czcić słońce, to powinnaś wyjść na zewnątrz! (Jeżeli pada, możesz skupić swoją uwagę raczej na związanych z tym świętem bogach deszczu/burzy niż na bogach słońca). Ale jeśli nie możesz odprawić swojego rytuału pod gołym niebem, istnieją inne sposoby na to, aby umieścić słońce w centrum uwagi. Postaraj się wstać wraz z jego pierwszymi promieniami w dniu Przesilenia Letniego i pozdrowić słońce w chwili, kiedy wschodzi. Możesz także je pożegnać, kiedy już zachodzi. Jeżeli musisz odbywać rytuał w pomieszczeniu, postaraj się znaleźć do tego celu jakieś słoneczne miejsce. Większość rytuałów z okazji Przesilenia Letniego urządza się w południe albo o świcie, ale jeśli najlepsze słońce w ciągu dnia pada na środku twojego ołtarza o godzinie drugiej po południu, możesz obchodzić swoje święto właśnie o tej porze po to, by móc stać w świetle.

Elfy

Przesilenie Letnie jest uważane za najwłaściwszy dzień do obcowania z elfim ludem. Wiele tradycji wykorzystuje ten dzień do składania ofiar albo czynienia gestów dobrej woli skierowanych green-elfdo elfów. Jeśli będziesz świętować na zewnątrz, możesz włączyć ten element do swego rytuału. Umieść kwiaty, które są znane z przyciągania elfów, wokół zewnętrznej krawędzi swojego kręgu albo wystaw miseczkę mleka. Wykonaj rytuał, który zawiera prośby o błogosławieństwa od elfów. To prawda, że znacznie bardziej prawdopodobne jest spotkanie elfów na wsi; mówi się, że źle się czują, przebywając w miejscach, gdzie jest zbyt wiele metalu, zwłaszcza zimnego żelaza, a przyciągają je kwiaty, ptaki i pszczoły. Ale kto powiedział, że nie skrywają się także w mieście? Spróbuj przyciągnąć je, wystawiając w otwartym oknie karmnik dla ptaków albo kilka kolorowych kwiatów. Pomóc może również umieszczenie kilku małych miseczek ofiarnych w miejscu, gdzie elfy mogą je łatwo znaleźć: jak wiadomo, lubią one miód pitny oraz miód pszczeli (z którego zrobiony jest ten pitny), jak również małe słodkie smakołyki. Niektóre przypowieści podają, że lubią także mleko. Ich uwagę mogą też przyciągać urocze błyszczące przedmioty. Pamiętaj, że kiedy obcujesz z elfami, musisz być zawsze uprzejma i pełna szacunku. Mogą one okazać się dosyć złośliwe, jeśli je rozdrażnisz.

Celebrowanie wzrostu i obfitości

W czasie Przesilenia Letniego świat natury znajduje się w pełnym rozkwicie. Udekoruj zatem swój dom albo krąg rytualny kwiatami, liśćmi dębu i/lub owocami i warzywami zebranymi we własnym ogrodzie albo od lokalnych hodowców. Urządź ucztę, korzystając z pożywienia, które jest z łatwością dostępne o tej porze roku: świeżych owoców i warzyw, świeżo upieczonego chleba i tradycyjnych napojów, takich jak: miód pitny czy sok owocowy. Odpraw rytuały, które skupiają się na obfitości, wzroście, dobrobycie i wdzięczności dla natury.

W idealnym świecie wszyscy bylibyśmy w stanie spędzić Przesilenie Letnie pośrodku łąki pełnej zachwycających kwiatów, wędrując po ogrodzie albo spoglądając na wiejski krajobraz, gdzie roślinność otaczałaby nas zewsząd. Jednak jeśli nie możemy tego zrobić, pozostają nam inne sposoby na to, aby uchwycić to uczucie obfitości i energii świata natury. Urządź piknik w parku albo na swoim podwórku, używając w tym celu owoców i warzyw właściwych dla letniej pory roku (najlepiej rosnących lokalnie, o ile to możliwe). Jeżeli nie masz ogrodu, kup kilka dorodnych kwiatów i połóż je na ołtarzu albo postaw na stole. Wybierz się na spacer i podziwiaj roślinność, która znajduje się w szczycie swoich możliwości. Znajdź drzewo dębu i podnieś kilka opadłych liści, aby zabrać je do domu. Możesz nawet przytulić się do drzewa i wchłonąć nieco tej cudownej, ziemskiej siły drzemiącej w jego środku. Jeżeli mieszkasz w mieście, możesz zasadzić kilka kwiatów lub ziół w skrzynce na oknie albo doniczce na blacie stołu, starając się tak zaplanować czas ich kwitnienia lub owocowania, aby był on jak najbardziej zbliżony do dnia Przesilenia Letniego. A ucztę możesz urządzić właściwie wszędzie, bez względu na to, gdzie mieszkasz.

Taniec i śpiew

Kids Children DancingWiele wczesnych obchodów świąt z okazji Przesilenia Letniego obejmowało tańczenie w kręgu, śpiewanie i ogólną zabawę. Postaraj się włączyć te elementy w każdy rytuał, jaki wykonujesz, czy to w pojedynkę, czy też w grupie. Poszukaj w Internecie jakichś pieśni, które ci się spodobają, i włącz je do swoich obrzędów. Tańczenie, zwłaszcza w grupie wokół ogniska, to tradycyjna część wielu uroczystości z okazji Przesilenia Letniego. Nie musisz jednak brać udziału w wielkim, publicznym święcie po to, aby przenieść magiczną energię tańca do swojego rytuału. Jeśli masz własne ognisko, możesz sama wokół niego tańczyć. Możesz nawet tańczyć wokół świecy na środku swoje go pokoju. Jeszcze inna możliwość to odtwarzanie pieśni albo rytualnego bębnienia z płyty CD, dzięki czemu możesz bez problemu wczuć się w atmosferę pełni lata i tańczyć wszędzie tam, gdzie się akurat znajdujesz. Tak naprawdę nie chodzi tutaj o nic innego, jak tylko o wyrażanie radości w ruchach, więc nie martw się o to, jak wyglądasz, ani o to, czy robisz to „właściwie” – po prostu tańcz.

 

 

Zbieranie ziół

Fresh-herbsPrzesilenie Letnie było często uważane za najlepszy czas do zbierania ziół, których można użyć do celów magicznych i/lub leczniczych. Jeżeli masz własny ogródek z ziołami, staraj się świadomie wybierać do zasadzenia pewne rośliny, które będziesz mogła wykorzystać w uroczystych obchodach święta. Kiedy je zetniesz, skup się na energii i sile słońca drzemiących w ich liściach oraz na intencjach, w których mają zostać potem użyte. Złóż podziękowania żywiołom, które pomogły im wyrosnąć. Zbierz zwłaszcza te zioła i kwiaty, które są związane z Przesileniem Letnim, czyli: krwawnika pospolitego, lawendę i dziurawca zwyczajnego. W następnym rozdziale poznasz czary i wróżby z użyciem ziół, jak również inne odmiany zaklęć i praktyk magicznych – czyli powszechnego dla pogan sposobu na uczczenie niemal każdego sabatu.

 

Więcej sposobów na celebrowanie sabatów znajdziesz w książce „Litha”:

Litha3D