Coraz więcej z nas cierpi na niedobory żelaza, a w aptekach mnożą się stosy suplementów zawierających ten pierwiastek. Zanim zaczniesz garściami łykać któryś z nich, przeczytaj poniższe wskazówki, bo od tego, jaką formę żelaza zawiera dany preparat zależy to, czy suplementacja poprawi stan twojego zdrowia.
1. Unikaj preparatów zawierających ferrous suplhate (siarczan żelaza) – to ten związek jest odpowiedzialny za wywoływanie zaparć. Szukaj suplementów zawierających łatwo przyswajalne formy żelaza, które nie będą wywoływać nieprzyjemnych skutków ubocznych.
Twój organizm woli przyjmować żelazo w formie ziół, ponieważ układ pokarmowy jest zbudowany tak, by wchłaniać żelazo z jedzenia, a zioła to w gruncie rzeczy jedzenie. Napar z pokrzywy potrafi zdziałać cuda w niektórych przypadkach! Spróbuj też preparatu Floradix – to ziołowy preparat, którego skuteczność potwierdziły wyniki badań wielu pacjentów.
2. Przyjmuj suplementy zawierające ferrum phos. (sól komórkowa), które zawierają niewielką ilość żelaza, a są całkowicie bezpieczne. Ich działanie polega na tym, że „uczą” twoje komórki jak pobierać żelazo z pożywienia. Jeśli twój organizm nie będzie potrzebował tego pierwiastka – zignoruje tę „wiadomość”.