Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Medytacja kamyka

Pamiętacie jeszcze książkę Mnisi i ja, w której Mary Paterson opisuje swój pobyt w klasztorze buddyjskim w Plum Village? Dziś o panujących tam zwyczajach opowiada sam mistrz zen Thich Nhat Hanh, a dokładnie przedstawia praktykę o nazwie Medytacja kamyka. Spieszę z wyjaśnieniami 🙂

thich nhat hanhMedytacja kamyka jest to ćwiczenie, które uwielbiają dzieci. Stosują je samodzielnie lub z rodzicami. W trakcie praktyki oddychamy w taki sposób, aby zachować świeżość i piękno. Każde dziecko trzyma małą torbę, w której znajdują się cztery kamyki. Jedna osoba pełni funkcję „mistrza dzwonka”.

Ćwiczenie rozpoczyna się, gdy rozlegną się trzy dźwięki dzwonka. Wyjmij cztery kamyki ze swojej torby i połóż je na stole (albo na podłodze) po lewej stronie. Weź do ręki pierwszy z nich i wpatruj się w niego przez kilka sekund. Ten kamyk symbolizuje zawsze świeży i piękny kwiat. Połóż go na lewej dłoni i przykryj spodem prawej dłoni. Praktyka wygląda następująco: „Podczas wdechu staję się kwiatem. Podczas wydechu czuję się świeży i piękny”. Nie jest to wyłącznie zabawa z wyobraźnią, ponieważ każde dziecko naprawdę jest piękne jak kwiat – bez względu na to, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Wszystkie istoty ludzkie są kwiatami w ogrodzie ludzkości. Każdy z nas ma w sobie świeżość i piękno. Jeżeli wiemy, w jaki sposób praktykować medytację, możemy o siebie zadbać. Wiele dorosłych osób nie umie jednak zachować świeżości i piękna. Gdy tracą te dwie jakości, nie mają zbyt dużo do zaoferowania ludziom, których kochają. Jeżeli kogoś kochasz, najcenniejszą rzeczą, jaką możesz mu ofiarować, jest twoja świeżość i piękno. Ukochana osoba może ci się odwzajemnić tym samym.

Twarz małego chłopca lub małej dziewczynki jest prawdziwym kwiatem. Oczy dzieci są piękne jak kwiaty. Ich usta również są jak kwiaty. Ich dłonie są kwiatami. Ich stopy są kwiatami. Całe dziecko jest prawdziwym kwiatem, bez względu na to, czy jest przytomne, czy śpi. Musimy wiedzieć, w jaki sposób możemy zachować świeżość i piękno. Aby je odzyskać, praktykujemy: „Podczas wdechu staję się kwiatem. Podczas wydechu czuję się świeży i piękny”.

Jaka jest najcenniejsza rzecz, jaką możesz zaoferować komuś, kogo kochasz? W naturalny sposób chcesz dać tej osobie coś, co ją uszczęśliwi. Możesz oczywiście coś jej kupić, ale twój prezent nie będzie wtedy najcenniejszą rzeczą.

Zrób trzy takie wdechy i wydechy, a następnie połóż trzymany przez siebie kamyk po prawej stronie.

Następnie podnieś drugi kamyk, który symbolizuje górę. Góra jest czymś solidnym i stabilnym. Osoba, która nie jest solidna i stabilna, nie może być szczęśliwa. Nie jest to również ktoś, na kogo Thich Nhat Hanhmożemy liczyć. Dzięki medytacji stajemy się bardziej solidni i stabilni. „Podczas wdechu staję się górą. Podczas wydechu czuję się solidny”. Dzięki poprzedniej praktyce stałeś się świeży i piękny. Teraz natomiast jesteś również solidny i stabilny. Możesz więc zaoferować więcej tym, których kochasz. Zrób trzy wdechy i wydechy z kamykiem-górą w dłoni, a następnie połóż go po swojej prawej stronie.

Następnie podnieś trzeci kamyk, który symbolizuje spokojną wodę. Nie wieje wiatr, przez co powierzchnia jeziora jest nieruchoma i odbijają się w niej białe chmury, błękitne niebo, drzewa i góry. Są momenty, kiedy jesteś nerwowy, poirytowany i niespokojny. Dzięki praktyce z trzecim kamykiem możesz odzyskać spokój i równowagę, przez co będziesz mieć jeszcze więcej do zaoferowania ludziom, których kochasz. „Podczas wdechu staję się spokojną wodą. Podczas wydechu odbijam rzeczy takimi, jakimi są”. Jeżeli odczuwasz gniew, jeżeli nie jesteś spokojny, nie widzisz rzeczy wyraźnie. Twój obraz rzeczywistości jest zniekształcony. Dzięki tej medytacji odzyskasz spokój i równowagę. Zyskasz więc coś cennego, co będziesz mógł ofiarować ukochanej osobie. Kiedy widzimy spokojnego i wyciszonego człowieka, mamy ochotę podejść do niego i usiąść obok. Praktykowanie uważnego oddychania i uważnego chodzenia pozwoli ci odzyskać spokój i równowagę. Będzie to miało dobry wpływ nie tylko na ciebie, ale także na tych, których kochasz.

Ostatni kamyk symbolizuje przestrzeń i wolność. Wolność oznacza tu wolność od gniewu, od rozpaczy, od zazdrości. Ktoś, kto nie jest wolny, kto nie ma wystarczająco dużo przestrzeni w sobie i wokół siebie, nie może być szczęśliwy. Kiedy kogoś mocno kochasz, chcesz tej osobie ofiarować pełną swobodę. Nie chcesz na niej wymuszać, aby dopasowała się do twoich wyobrażeń na jej temat. Wolność jest jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy zaoferować osobie, którą darzymy miłością. Praktykuj z czwartym kamykiem, aby w twoim sercu, a także w sercu kogoś, kogo kochasz, pojawiło się dużo przestrzeni. „Podczas wdechu staję się przestrzenią. Podczas wydechu czuję się wolny”.

Thich Nhat Hanh

 

Zobacz także MNISI I JA, Mary Paterson

mnisi i ja