Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Kobieta w nauce

Kobieta w nauce? Czy można powiedzieć, że kobieta w nauce to standard? Czy kobieta może wybić się w świecie nauki zdominowanym przez mężczyzn i spełniać swoją pasję? Czy nauka nadal jest rodzaju męskiego? Hope Jahren – kobieta w nauce (jak to dumnie brzmi!) udowadnia, że tak! I to z jakim rozmachem. Przeczytaj jej autobiografię Lab Girl i przekonaj się, że tam, gdzie spotykają się miłość, pasja i ciężka praca, wszystko jest możliwe, a ludzie i rośliny mają ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje. Oto fragmenty jednej z najpiękniej opowiedzianych historii:

Kobieta w nauce – oczami Hope Jahren

Ludzie mó­wią, że żeby być naukowcem, trzeba się znać na matema­tyce, fizyce czy chemii. Nie mają racji. To jak powiedzieć, że trzeba umieć szydełkować, żeby być gospodynią domo­wą, albo że trzeba znać łacinę, żeby studiować Biblię. Jas­ne, to pomaga, ale na to przyjdzie czas. Najpierw pojawia­ją się pytania, które wy właśnie zadajecie.
LIŚCIE

Ludzie nie mają pojęcia, jak je wytworzyć, ale za to bar­dzo dobrze radzą sobie z ich niszczeniem. W ciągu ostatniej dekady ścięto ponad pięćdziesiąt miliardów drzew. Jedna trzecia lądów naszej planety była kiedyś porośnięta lasami. Co dziesięć lat znika na zawsze mniej więcej procent tej pierwotnej puszczy. Ten jeden procent w przybliżeniu od­powiada powierzchni Francji. Przez całe lata jedną Francję za drugą ścierano z powierzchni ziemi.

NASIONA

Prawdopodobnie nigdy nie patrzycie w dół, gdzie pod waszymi stopami leżą setki żywych, cierpliwych nasion. Na jedno leśne drzewo przypada jakieś sto potencjalnych drzew czekających w ziemi, żywych i żarliwie pragnących zaistnieć.

KORZENIE

Maleńki korzonek ma tylko jedną szansę na zgadnięcie, co skrawkowi ziemi, w którym się umiejscowi, przyniosą przyszłe lata, dekady, a nawet stulecia. Ocenia natężenie światła i wilgotności na daną chwilę, zebrane informacje porównuje ze swoją zaprogra­mowaną bazą danych, a następnie skacze na głęboką wodę.
 *
OPINIE O KSIĄŻCE LAB GIRL:
Hope Jahren udowadnia całym swoim życiem, że nauka to jedna wielka przygoda, która daje szczęście, ale też potrafi być wymagającą i trudną drogą, zwłaszcza dla kobiety.
– Diana Chmiel, Bardziej lubię książki niż ludzi
 Historia miłości, przyjaźni i pasji do natury, do ciężkiej pracy, do walki o samą siebie. Wciągająca autobiografia i wstęp do fascynującego świata botaniki, który pokochasz całym sercem.
– Olga Kowalska z WielkiBuk.com
Dzięki tej książce spojrzysz w odmienny sposób na świat i uświadomisz sobie, że los drzew leży również w twoich rękach.
– Mariola Kłodawska, Przekartkowane
*
Więcej znajdziecie oczywiście w samej książki albo na Lab Girl – kobieta naukowiec i sekrety roślin.