W zdecydowanej większości przypadków nawyk ciągnięcia na smyczy utrwalają sami właściciele. Często nieświadomie nagradzają psa za nieodpowiednie zachowanie podczas spaceru, a niektórym najzwyczajniej w świecie nie przeszkadza fakt, że pies ciągnie na smyczy – zwłaszcza jeśli jest niedużych rozmiarów i ma niewielką siłę. Jednakże, czym skorupka nasiąknie za młodu…
Jeśli nieodpowiednie zachowanie szczeniaka podczas spaceru nie zostanie od razu skorygowane, nawyk ciągnięcia na smyczy utrwali się – ponieważ w ten sposób pies dojdzie („dociągając” właściciela) do wypatrzonego miejsca (i może nawet zostanie spuszczony ze smyczy). Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwalczyć nawyk ciągnięcia – zanim na stałe pozostanie on w umyśle psa. Jak to zrobić? Które metody są skuteczne, a które się nie sprawdzą? Wielu właścicieli psów boryka się z dość powszechnym problemem, mającym miejsce podczas spacerów. Co zrobić, kiedy na widok innego psa nasz czworonóg chce się z nim przywitać, zaczyna szczekać i ciągnie nas (w mniej lub bardziej pokojowych zamiarach) w kierunku drugiego zwierzęcia? I dlaczego najczęstsze zachowanie: szarpanie psa do tyłu i krzyczenie na niego, nie przyniesie trwałego skutku?
Kiedy pociągniesz do tyłu psa napinającego smycz, rozdrażnisz go i spowodujesz, że jeszcze bardziej będzie parł do przodu – gdyż psy z natury próbują pokonać wszelki opór. Tymczasem wystarczy, że delikatnie i bez szarpania zbliżysz psa do siebie, skracając smycz i ustawisz się w taki sposób, by znajdować się między swoim podopiecznym a obiektem jego zainteresowania. Blokując psa ciałem, poluzuj smycz i skup na sobie uwagę zwierzęcia, np. dając mu smakołyk i odwracając jego wzrok od innego psa. Możesz też wydać mu jakąś komendę – taką, którą opanował do takiego stopnia, że wykonuje ją w każdej chwili. Pamiętaj, aby każdą komendą wypowiadać spokojnym, stanowczym tonem – nigdy nie krzycz na psa, nawet gdy jesteś zdenerwowany, twoje emocje wpływają również na twego podopiecznego. Gdy pies wykona komendę, możesz go nagrodzić, co dodatkowo przyciągnie jego uwagę. Zawsze możesz też zmienić kierunek spaceru, jeśli twój pies będzie się wyrywał do innych zwierząt – jeśli bez oporu za tobą podąży, powinien zostać nagrodzony.
Jak się zachować, kiedy podczas spaceru z pupilem podbiega do ciebie obcy pies? Co zrobić, jeśli zachowuje się on agresywnie? Jak powinno przebiegać „pokojowe” witanie się psów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udziela certyfikowany trener psów, Marcin Konefał, w książce „Sekret grzecznego psa”.