Smakują ci pomidory z supermarketu? Wiele z nich wygląda dojrzale i kusząco, ale po ich spróbowaniu przeważnie jesteśmy zawiedzeni ich smakiem. W porównaniu ze świeżymi pomidorami z ogródka te z supermarketu mają mało intensywny smak i aromat. Choć konsumenci nadal je kupują, to jednak odnoszą się do nich bez specjalnego entuzjazmu. Producenci żywności również odnotowali ten ubytek smaku. W związku z tym, kiedy tworzą jakiś produkt na bazie pomidorów, dodają do niego chemiczną mieszankę zwaną „naturalnym smakiem pomidorowym”, aby uzupełnić smak i aromat pomidorów.
Dziś smak pomidora nie zawiera się w pomidorze; jest to coś, co trzeba do pomidora dodać.
Utrata smaku jest wyczuwalna, natomiast zawartość fitoskładników można zmierzyć jedynie za pomocą zaawansowanych, kosztownych technologii. Testy laboratoryjne dowodzą, że pomidory sprzedawane w supermarketach zawierają niewiele wartościowych składników odżywczych. Jednak niektóre odmiany tradycyjne zawierają ich równie mało. Jeśli nie wiesz, jakie pomidory wybierać, to możesz zasugerować się ceną i kupować bardzo drogie pomidory, z których nie będzie żadnych korzyści zdrowotnych.
Dlatego przedstawiam ci sposoby z poradnika o owocach i warzywach, jak wybierać, przyrządzać i przygotowywać pomidory, by zwielokrotnić ich wartość żywieniową i zintensyfikować smak:
1. Pomidory ciemnoczerwone zawierają więcej likopenu i przeciwutleniaczy niż pomidory żółte, złote czy zielone.
2. Im mniejszy pomidor, tym więcej zawiera cukru i likopenu.
Czerwone pomidory wiśniowe oraz pomidory winogronowe i porzeczkowe są najsmaczniejsze i zawierają najwięcej likopenu. Używaj ich do sosu salsa, sosów, zup i sałatek. Małe owoce pomidorów pochodzących z dużych odmian są zdrowsze od pomidorów o dużych rozmiarach.
3. Pomidory „dojrzewające na gałązce” nie są pomidorami, które dojrzewały w słońcu.
Tak zwane pomidory „dojrzewające na gałązce” zbierane są tylko w odstępie tygodnia lub dwóch po innych pomidorach. Spróbuj ich, aby przekonać się, czy mają dość smaku, by były warte swojej ceny.
4. Przetworzone produkty pomidorowe mogą być smaczniejsze i zdrowsze od świeżych pomidorów.
W przeciwieństwie do pomidorów zbieranych w celach handlowych, pomidory, które trafiają do przemysłu przetwórczego dojrzewają na polu i przetwarzane są zaraz po ich zebraniu. Obróbka termiczna zwiększa w nich zawartość likopenu.
5. Przechowuj świeże pomidory w temperaturze pokojowej, aby zachowały swój smak.
Schłodzenie pomidorów poniżej 10 stopni Celsjusza rozbija w nich związki smakowe i aromatyczne.
6. Gotowanie wzmaga smak pomidorów i zagęszcza zawarte w nich składniki odżywcze, co sprawia, że są bardziej biodostępne.
Gotowanie pomidorów przekształca likopen w formę łatwiej przyswajalną.
7. Zawsze, gdy to możliwe, zjadaj także skórę, sok i pestki pomidorów.
Skórka i pestki to najzdrowsze części pomidora. Sok zawiera dużo kwasu glutaminowego, naturalnego odpowiednika glutaminianu sodu (MSG), składnika wzmacniającego smak.
ŹRÓDŁO: „DZIKA STRONA JEDZENIA” Jo Robinson – najlepsza książka o odżywianiu!