Dekorowanie jest sposobem na to, aby dostroić się do upływu pór roku, czy to przez zmianę koloru świec na ołtarzu, czy też ozdobienie domu kolorami jesieni. Sklepy są pełne asortymentu do sezonowych dekoracji: kupowanie tego, co potrzebujesz do ozdobienia domu, może sprawić ci przyjemność. Jednakże jeśli chcesz sprawić, aby ta tradycja była rzeczywiście ekspresywna, to dzięki samodzielnemu wykonaniu sezonowych dekoracji sabat i dom nabiorą o wiele bardziej indywidualnego charakteru. Prace ręczne są szczególnie uwielbiane przez dzieci; to dobry sposób na zaangażowanie ich w duchowe tradycje, które pozwolą im zrozumieć domowe rytuały w praktyce.
Dekoracje na święto Mabon powinny odzwierciedlać główny nurt jesiennych ozdób. Typowymi kolorami są zazwyczaj czerwień, żółć, pomarańcz, zgaszona zieleń i brąz. Dominującymi motywami będą liście i drzewa, a także pszenica, kukurydza, żyto i nasiona. Wszystkie naturalne składniki, które jesienią spadają na ziemię, stanowią wspaniałe ozdoby na święto Mabon.
Niektóre osoby lubią w tym czasie korzystać z motywów kornukopii ze względu na jej związek z Mabon, a także dlatego, że uważa się, iż swoim kształtem przyciąga ona urodzaj.
Inni ludzie wolą samodzielnie wykonać dekoracje, a ci bardziej uzdolnieni manualnie nawet własnoręcznie stworzyć funkcjonalne przedmioty do swoich praktyk. Zrobienie magicznych narzędzi jest godne pochwały, ale nie jest wymagane.
W przypadku sabatów świętujących żniwa jedzenie stanowi podstawową funkcję rytualną. Poganie nie tylko dziękują za płody ziemi, ale także składają podziękowania bogom za ujawnienie ludziom tajemnic rolnictwa, aby mogli w ten sposób przygotować się do zimy i przetrwać w najtrudniejszych warunkach, jakie przyroda może zafundować.
WIENIEC Z PRAWDZIWYCH LIŚCI
Tradycja ozdabiania wieńcami sięga aż do starożytnych Etrusków. W Etrurii władcy zakładali je na głowy jak korony. Starożytni
Grecy nosili je, aby wskazać swój zawód i pozycję społeczną. Wykonywali również wieniec utkany z płodów rolnych, a następnie wieszali go na drzwiach, gdzie zostawał aż do przyszłego roku. Wieńce jawiły się także jako korona lub oznaka zakończonych zbiorów podczas domowego świętowania zbiorów, więc chyba pasowałoby zrobić podobny i powiesić go na swoich drzwiach! Taki wieniec robi się z ususzonych jesiennych liści. Jest lżejszy niż tradycyjne warianty; dlatego kiedy go powiesisz na drzwiach, być może trzeba będzie zastosować wyjątkowo mocną taśmę dwustronną, aby dobrze się trzymał.
Potrzebne będą:
* około 50 jesiennych liści;
* duże naczynie – dobra będzie kwadratowa foremka do pieczenia ciasta;
* rondelek, który zmieści się wewnątrz większego naczynia;
* ¼ szklanki gliceryny (pomaga zakonserwować liście);
* ½ szklanki wody;
* klej lub igła, nożyczki i nici;
* łyżka.
W większym naczyniu wymieszaj za pomocą łyżki wodę z gliceryną. Do roztworu dodaj liście. Połóż na nie mniejsze naczynie. Pozostaw liście w roztworze przez trzy dni. Na trzeci dzień wyjmij liście z roztworu. Delikatnie osusz je szmatką lub ręcznikiem papierowym. Liście można zostawić do wyschnięcia na dodatkowy dzień lub dwa. Sklej lub przyszyj je nićmi, tworząc kształt okręgu. Zanim powiesisz wieniec, odłóż go do przeschnięcia. Można go zostawić na kolejny rok, przechowując w pudełku z arkuszami woskowanego papieru.