Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Co w (miejskiej) trawie piszczy?

Wszyscy jesteśmy ciekawi świata. Dalekie podróże, egzotyczna roślinność, fascynujące zwierzęta – ach, jaka szkoda, że nie wszystko jest w zasięgu ręki! Nie wszystko, ale wiele. 🙂 Przyroda w naszym najbliższym otoczeniu również ma wiele sekretów wartych odkrycia. Do tej wspaniałej przygody zachęca Nathanael Johnson, autor bestsellerowej książki Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli.

Weźmy „pod lupę” takiego gołębia. Jak to się stało, że ptak, który w przeszłości był uznawany za piękne, mądre stworzenie teraz jest traktowane jak szkodnik, który notorycznie tupie po naszych parapetach i stwierdza, że najlepszym miejscem na „załatwienie swoich spraw” jest maska samochodu, szczególnie wyjeżdżającego z myjni? Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że są nijakie, wszędobylskie, niewidzialne i łatwo o nich zapomnieć. Warto się jednak przyjrzeć im bliżej, a można dostrzec prawdziwe piękno, a nawet… wartości rodzinne.

Mrówka – malutkie stworzenie o kilku odnóżach. Mrówki są wszędzie i występują w takiej ilości, że ignorujemy je tak samo jak hałas ruchu drogowego. Tworzą silne kolonie, budują pałace (dla swojej królowej) i nie znają słowa odpoczynek. Zachowanie mrówek zaczyna mieć coraz więcej sensu, jeśli pomyślimy o nich nie jak o jednostkach, lecz komórkach jednego organizmu. Doskonała organizacja pracy i współpraca – mają jeszcze wiele innych cech wartych odkrycia.

Na co dzień mijamy całe mnóstwo wspaniałych stworzeń: ślimaki, wrony wiewiórki – każde z nich ma swoją historię do opowiedzenia. Najwyższy czas je poznać, by odnaleźć piękno w najbliższym otoczeniu i rozbudzić w sobie chęć do odkrywania świata natury, który jest tuż obok!