Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
5 sposobów na powstrzymanie się od jedzenia słodyczy

W pracy podjadasz słodkie ciastka, a kiedy koleżanka przynosi słodkie babeczki Twoje ślinianki zaczynają intensywnie pracować i nie możesz przestać myśleć o ich bajecznym smaku? A może kiedy tylko czujesz, że spada Ci poziom energii sięgasz po słodki soczek, gazowany napój albo czekoladowy baton?

Na pewno wiele razy próbowałaś narzucić sobie reżim niejedzenia słodyczy i cierpiałaś katusze przechodząc obok cukierni… Wyjście z cukrowego nałogu jest trudne, bo musisz przekonać mózg, że nie potrzebuje już tej słodkiej pożywki. Ale to naprawdę możliwe! Poznaj 5 sposobów, które ułatwią Ci pokonanie ochoty na słodycze w każdej sytuacji.

Jak zaspokoić apetyt, głód życia

Jak skutecznie powstrzymać pokusę sięgnięcia po coś słodkiego?

• Nie jedz i nie pij niczego, co zawiera cukier, jak napoje gazowane, pączki albo batoniki. Mały zastrzyk cukru tylko zwiększa łaknienie; wywoła też gwałtowny skok poziomu insuliny i cukru we krwi. Poczekaj do lunchu lub obiadu, kiedy produkty z innych grup pokarmowych zwiększą poziom insuliny i tym samym wyciszą ochotę na słodki smak.

Jako przekąskę zjedz pokrojone w plasterki jabłko albo inny owoc posypany łyżeczką cukru lub skropiony miodem. Poczujesz intensywnie słodki smak, spożywając jedynie minimalną ilość cukru, a co więcej, owoc podziała osłonowo.

Nie używaj sztucznych słodzików i nie pij napoi, które je zawierają. Być może wydaje ci się, że oszukasz organizm napojem gazowanym, ale jego smak wystarczy, aby zmienić twój poziom cukru we krwi i jeszcze bardziej pobudzić łaknienie.

Odczekaj dziesięć minut zanim zamówisz deser w restauracji. Wypij filiżankę kawy albo herbaty, utnij sobie pogawędkę. Pozwól ciału zarejestrować informację, że nie jest głodne, a zmniejszy się twoje łaknienie na cukier.

Zanim sięgniesz po dawkę cukru, zatrzymaj się, zamknij oczy i odczekaj chwilę. Zastanów się, czy naprawdę chcesz to zrobić. Jeśli zrozumiesz, że nie, łaknienie osłabnie. Nawet, jeśli w końcu jednak sięgniesz po cukier, ponownie zadaj sobie to pytanie. Im częściej masz okazję, aby rozumieć prawdziwe przyczyny swojego głodu i dokonać właściwego wyboru, tym większa szansa na sukces.

 

Opracowano na podstawie książki Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia autorstwa Deepaka Chopry.

Jak zaspokoić apetyt