Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Mało znane sposoby na to, by jeść mniej

Daj mi 10 minut, a przekonam Cię jak łatwo możesz przyzwyczaić swój organizm do jedzenia mniejszych porcji jedzenia!

Jeżeli masz problem z przejadaniem się lub za każdym razem w pizzerii obiecujesz sobie, że zjesz tylko jeden kawałek pizzy (maksymalnie dwa…), a potem okazuje się, że nieświadomie pochłonęłaś ich dwa razy tyle… powinnaś posłuchać dobrej rady Deepaka Chopry. Jego nietuzinkowa metoda na odchudzanie bez diety jest prosta, lekka i przyjemna, a od Ciebie wymaga tylko zmiany nastawienia do jedzenia. Być może wyda Ci się, że ten pomysł jest szalony, ale Chopra twierdzi, że aby schudnąć, musisz nauczyć się cieszyć jedzeniem. Poniżej znajdziesz proste ćwiczenie medytacyjne, które pomoże Ci nauczyć się delektować każdym kęsem spożywanego posiłku.

Gotowa? To zaczynamy!

Jak zaspokoić głód

 

Medytacja uważnego jedzenia

Pospieszne, bezmyślne jedzenie nie przyniesie ci zadowolenia, bo tylko skupianie uwagi na każdym kęsie – uważne jedzenie – jest źródłem prawdziwej satysfakcji. Przeżuwanie każdego pojedynczego kęsa w skupieniu jest czymś zupełnie innym niż szybkie połykanie. Niektórzy ludzie są wręcz zdumieni tym, co dotąd ich omijało. Poniższa medytacja wykorzystuje moc uwagi, aby poprawić trawienie i metabolizm, a także całkowite doświadczenie zmysłowe. Praktykuj ją, kiedy jesz w samotności i nic ci nie przeszkadza. Ta technika wymaga zwolnienia tempa i świadomości każdego ruchu.

1. Na początek przyjrzyj się jedzeniu, pochłaniając je wzrokiem.

2. Świadomie poczuj jego aromat; rozkoszuj się nim przez chwilę.

3. Jedz każdy kęs tak, aby w pełni czuć jego smak; nie pozwól, aby cokolwiek cię rozpraszało.

Jak zaspokoić głód

Zwróć uwagę na to, jakie smaki potrafisz rozróżnić. Ciesz się konsystencją każdego przeżuwanego kęsa. Ćwiczenie uważnego jedzenia wyostrzy twoją świadomość; nie trzeba wykonywać go za każdym razem. Spożywając w ten sposób jeden czy dwa posiłki w tygodniu, możesz stopniowo przekształcać swoje podejście do jedzenia, a w rezultacie wznieść się na nowy poziom odżywiania. Dodatkowo, przekonasz się, że im bardziej skupiasz się na jedzeniu, im wolniej je spożywasz – tym mniejsze porcje masz ochotę jeść. Jesz dokładnie tyle, ile potrzebujesz, by zaspokoić głód, a nie wilczy apetyt.

A teraz – życzę ci po prostu smacznego 🙂

Opracowano na podstawie książki Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia autorstwa Deepaka Chopry.

Jak zaspokoić apetyt