Historia słupów majowych sięga wczesnych czasów niemieckiego pogaństwa praktykowanego w różnych częściach Europy w okresie epoki żelaza i średniowiecza. Ich symbolika związana jest z Drzewem Świata i osią świata, ale większość słupów majowych powszechnie uważana jest za symbol płodności ze względu na ich falliczny kształt. Chociaż tradycja słupa majowego mogła stopniowo ewoluować od starszych praktyk prostego dekorowania żyjących drzewek podczas sabatu Beltane, to w tamtym okresie rzeczywiście zakorzeniła się w Europie i powszechna była praktyka robienia słupów majowych z drzewa, które ścinano specjalnie na tę okazję. Mężczyźni wybierali się do lasu, by poszukać najwyższego drzewa na słup majowy jeszcze na długo przed uroczystością.
Słupy majowe były wznoszone w miejscach publicznych, gdzie cała społeczność mogła je zobaczyć. Pierwotnie słup majowy dekorowano girlandami i wiankami z kwiatów i liści, a później dodawano do nich kolorowe wstążki. Mieszkańcy wioski, zwłaszcza młode panny, tańczyli wokół niego w nadziei na to, że przyniesie on płodność i szczęście dla całej społeczności.
Jeśli chciałabyś zrobić swój własny słup majowy na tegoroczny sabat Beltane, to do dzieła! Nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać, i nie musisz nawet ścinać w tym celu drzewa. Oto, jak możesz to zrobić.
Potrzebne będą:
* długa, prosta gałąź drzewa albo kij o długości przynajmniej 180–215 cm;
* wstążki, kwiaty, liście lub inne elementy do dekoracji;
* łopata i/lub donica kwiatowa (o pojemności 20 l) bądź inny pojemnik i trochę kamieni lub ziemi do wypełnienia;
* pinezki;
* farba.
Słupy majowe mogą być wysokie na 7,5 m lub więcej, ale jest to raczej mało realne dla współczesnych pogan żyjących na terenach miejskich. Na szczęście twój słup wcale nie musi być aż tak wielki. Jeśli jest on wyższy od ciebie, to wystarczy, aby móc odprawiać wokół niego świąteczne tańce. Jeśli nie zamierzasz tańczyć, tylko wykorzystać słup jedynie do dekoracji, może być on nawet mniejszy. Możesz zrobić mały i uroczy słupek majowy mierzący około 1 m albo ładny i trwały słup mający 3 m wysokości. Miej tylko na uwadze, że im wyższy i cięższy jest słup, tym trudniej go będzie utrzymać prosto w bezpiecznej pozycji. Jeśli robisz słup majowy po raz pierwszy i nie możesz liczyć na niczyją pomoc, to lepiej, żebyś się zdecydowała na krótszą i lżejszą wersję.
Zamiast ścinać żywe drzewo, spróbuj znaleźć gałąź, która już spadła na ziemię. Będziesz potrzebować takiej, która jest w miarę możliwości prosta. Dobrym wyborem będzie gałąź mająca około 2 m i około 4 cm średnicy. Usuń wszelkie poboczne gałęzie i możesz działać dalej. Jeśli nie udało ci się znaleźć takiej gałęzi, możesz użyć kija od szczotki albo nawet drążka od zasłony prysznicowej. Nie jest to co prawda naturalne rozwiązanie, ale przecież wiedźma musi sobie czasem radzić jak umie!
Prawdopodobnie będziesz chciała przynajmniej częściowo udekorować swój słup majowy, zanim postawisz go do pionu, zwłaszcza gdy jest bardzo wysoki. Jeżeli używasz wstążek, to przytnij je tak, aby były mniej więcej dwa razy dłuższe od samego słupa. Zawiąż je wokół czubka słupa, tak aby spływały w dół ze wszystkich stron. Jeżeli chcesz, możesz użyć pinezek dla lepszego przytwierdzenia wstążek na miejscu. Jeżeli nie, to po prostu weź kolejne pasmo wstążki i owiń je wokół słupa tuż pod wstążkami służącymi do dekoracji. Owiń wstążkę wokół słupa kilka razy i zawiąż na duże, okazałe węzły, które utworzą grubszą podstawę, a ta z kolei zabezpieczy wstążki znajdujące się wyżej przed ześlizgiwaniem się w dół. Następnie użyj wstążki do zamocowania kwiatów, liści, girland czy innych dekoracji na wyższych partiach słupa. Możesz spiralnie owinąć słup wstążką na całej jego długości, aby uzyskać efekt podobny do biało-czerwonego słupka parkingowego. Jeśli chcesz, użyj farby, aby namalować bliskie ci symbole lub takie, które twoim zdaniem pasują do święta Beltane. Nie ma jednego, „właściwego” sposobu dekorowania majowego słupa. Daj się poprowadzić własnej kreatywności i poczuciu estetyki. Możesz całkowicie udekorować swój słup majowy właśnie teraz albo zostawić sobie trochę zabawy na czas, kiedy postawisz go pionowo.
To, w jaki sposób wzniesiesz i zabezpieczysz swój słup majowy, zależy od jego wysokości i ciężaru. Oczywiście im jest on cięższy i wyższy, tym trudniej będzie ci to zrobić. Przy średnim i dużym słupie musisz wykopać w ziemi dziurę o głębokości około 30 cm, umieścić w niej wzniesiony do góry słup i z powrotem wypełnić dół ziemią, dbając o to, by równomiernie ubić ją wokół podstawy słupa. Upewnij się, że słup się nie chwieje. Jeżeli twój słup ma ponad 3 m wysokości albo ponad 5 cm średnicy, to prawdopodobnie będziesz musiała zastosować jeszcze inne środki bezpieczeństwa, takie jak wylanie betonu albo trwała podstawa z drewna – obie te rzeczy wykraczają jednak poza zakres możliwości tego prostego samouczka amatorskiego rękodzieła. Jeśli masz mniejszy, dekoracyjny słup majowy mający około 1,80 m wysokości albo krótszy i niezbyt ciężki, to prawdopodobnie będziesz w stanie uniknąć wykopywania dołu w ziemi. Po prostu wstaw słup do donicy o pojemności około 20 l lub innego dużego pojemnika, a następnie wypełnij przestrzeń dookoła słupa mieszanką ziemi i kamieni, aby utrzymać słup w miejscu i uchronić go przed przemieszczaniem się.
Kiedy już twój słup majowy stoi prosto, dodaj ostatnie akcenty dekoracyjne.
Więcej sposobów na świętowanie sabatu Beltane znajdziesz w książce:
„Beltane. Rytualy, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów”