Według wyników CBOS, są to najczęściej jedzone przez Polaków warzywa. Mowa oczywiście o ziemniakach.
Sprawdźcie w poradniku o owocach i warzywach, o czym warto pamiętać przy wyborze odmiany w supermarkecie, przygotowywaniu i przechowywaniu:
1. Kupuj odmiany ziemniaków o najciemniejszych skórkach i miąższu.
Odmiany niebieskie, fioletowe i czerwone zawierają więcej przeciwutleniaczy niż odmiany żółte. Odmiana „Russet Burbank” ma w sobie więcej fitoskładników niż większość białych ziemniaków, ale zawiera dużo szybko trawionych węglowodanów.
2. Jedz skórki.
Skórki zawierają 50% przeciwutleniaczy całego ziemniaka. Wysoka zawartość błonnika w skórkach spowalnia uwalnianie cukru, przez co ziemniaki mają niższy indeks glikemiczny.
3. Kupuj zalecane odmiany.
Gdy wybierasz ziemniaki, kupuj zalecane odmiany. Są to Wszystkie „młode” ziemniaki i ziemniaki „woskowe”, które zawierają niewiele cukru i nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak, jak stare ziemniaki. Niektóre najzdrowsze odmiany dostępne są tylko na targowiskach i bazarach, albo w katalogach nasiennych.
4. Kupuj ziemniaki organiczne, by nie narażać się na kontakt z pestycydami.
Normalnie uprawiane ziemniaki są wielokrotnie pryskane pestycydami i innymi środkami chemicznymi. Nie można ich usunąć poprzez mycie, a nawet obieranie. Kupując organiczne ziemniaki, nie będziesz narażony na kontakt z tymi trującymi substancjami.
5. Przechowuj ziemniaki w chłodnym i ciemnym miejscu o odpowiedniej wentylacji.
Młode ziemniaki można przechowywać przez tydzień lub dwa w lodówce. Natomiast stare ziemniaki najlepiej trzymać poza lodówką, w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w temperaturze około 7–10 stopni Celsjusza. Dodatkowo przechowywanie ich w częściowo otwartym papierowym worku albo w pudełku z dziurkami zapewni ziemniakom odpowiednią wentylację.
6. Ograniczaj gwałtowny wzrost poziomu cukru.
Jedzenie młodych ziemniaków ma mniejszy wpływ na podnoszenie poziomu cukru we krwi niż jedzenie ziemniaków starych. Poza tym, że należy zjadać ziemniaki w mundurkach, trzeba również obniżać ich indeks glikemiczny poprzez: 1) spożywanie ich z tłuszczem, 2) chłodzenie przez 24 godziny po ugotowaniu, 3) doprawianie ich octem.
ŹRÓDŁO: „DZIKA STRONA JEDZENIA” Jo Robinson – najlepsza książka o odżywianiu!