Opis
Jako chłopiec, Raun Kaufman został zdiagnozowany przez ekspertów jako dziecko autystyczne, o IQ poniżej 30 i wymagające specjalistycznej opieki medycznej. Lata później, Raun ukończył studia z zakresu Etyki Biomedycznej na Uniwersytecie Browna, stał się znanym i cenionym ekspertem od zaburzeń ze spektrum autyzmu, a przede wszystkim najlepszym dowodem na to, że z autyzmu da się wyjść.
Jak to możliwe?
Dzięki programowi Son-Rise, rewolucyjnej metodzie stworzonej przez rodziców Kaufmana. Jego historia została opowiedziana w bestsellerowej książce Przebudzenie naszego syna i poruszającym filmie telewizyjnym Son-Rise: a Miracle of Love. W niniejszej książce Raun, opierając się na swoim doświadczeniu, a także przypadkach rodzin, którym pomógł wyprowadzić dzieci z autyzmu, przedstawia zasady programu, który pomógł mu i tysiącom innych osób.
W swojej poruszającej książce Kaufman wyjaśnia, jakie to uczucie być autystycznym dzieckiem i pokazuje, w jaki sposób rodzice dzieci ze spektrum zaburzeń autyzmu mogą na nowo rozbudzić nadzieję i pomóc swoim dzieciom zaadaptować się na nowo w świecie i funkcjonować jak większość społeczeństwa. Autyzm – przełom w podejściu to przede wszystkim zbiór praktycznych strategii, które można stosować od zaraz: czasami rodzice zauważą zmiany w zachowaniu ich dzieci w ciągu zaledwie jednego dnia od wprowadzenia nowej metody w podejściu. Znajdziesz w niej:
– Przełomowe informacje i zasady, dzięki którym każdy rodzic ma szansę dotrzeć do swojego zablokowanego dziecka i nawiązać z nim porozumienie;
– Wyjątkowe metody, oparte na bezpieczeństwie emocjonalnym, które pomagają stworzyć autystycznemu dziecku przestrzeń, w której może powoli otwierać się na innych i nawiązywać społeczne relacje;
– Sposoby pracy, które przystosowują autystyczne dzieci do przebywania wśród ludzi i tworzą grunt pod budowanie w nich pewności siebie;
– Proste strategie, dzięki którym zniwelowanie stresu, strachu i poczucia wyobcowania u zablokowanego dziecka staje się proste i dostępne dla rodziców, opiekunów i osób pracujących z osobami ze spektrum zaburzeń autyzmu.
Przekonaj się, że z autyzmu można wyjść.
O autorze:
Raun Kaufman – bohater rewolucyjnej i kontrowersyjnej książki Przebudzenie naszego syna i poruszającego filmu telewizyjnego Son-Rise: a Miracle of Love. Kiedy Raun miał trzy lata, zdiagnozowano u niego autyzm, a jego rodzicom nie pozostawiono złudzeń co do tego, że ich syn będzie kiedykolwiek funkcjonował w społeczeństwie jak inne dzieci. Rodzice Kaufmana nie poddali się jednak i stosując nowe, nastawione na dziecko podejście opracowali własny program, dzięki któremu udało im się wyprowadzić syna z autyzmu i otworzyć mu drzwi do życia, które prowadzi reszta społeczeństwa.
Dziś Raun ma skończone dwa kierunki studiów (w tym z zakresu etyki biomedycznej), a przede wszystkim zajmuje się prowadzeniem ośrodka, w którym przywraca osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu do życia w społeczeństwie oraz szkoli rodziców, opiekunów i pedagogów do wdrażania programu Son-Rise w swojej praktyce zawodowej.
Przede wszystkim Raun jest jednak najlepszym dowodem na to, że z autyzmu można wyjść, a innowacyjna metoda Son-Rise stworzona przez jego rodziców jest skuteczna.
Qulturasłowa –
Autyzm to nie wyrok!
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, którego objawy możemy zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie. Dziecko odcina się od zewnętrznego świata, nie wchodzi w interakcję z otoczeniem, cechuje go nadwrażliwość na bodźce, odczuwa nieustanny przymus niezmienności otoczenia, powtarza określone gesty, ruchy, słowa. Tak naprawdę każdy przypadek jest indywidualny, zaś występujące objawy często są próbą rekompensowania sobie określonego deficytu. ta ich wielość i różnorodność sprawia, że bardzo często autyzm mylony jest z zespołem Aspergera. Niezależnie od trudności w diagnozowaniu, jedno jest pewne – autyzm nie musi oznaczać wyroku ani dla dziecka, ani dla rodziców!
Usłyszałeś od lekarza, że twoje dziecko nigdy nie będzie mówić, że nie będzie mieć przyjaciół, że nigdy nie będzie prowadziło samodzielnego życia? Jeśli tak, to natychmiast … zapomnij o tej diagnozie. Raun K.Kaufman przekonuje, że wcale nie musi tak być, że „wyjście” z autyzmu jest możliwe. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego masz uwierzyć w jego słowa? Może dlatego, że Kaufman sam był dzieckiem autystycznym i tylko wielka miłość oraz determinacja jego rodziców, którzy wbrew wszelkim zaleceniom podjęli się prowadzenia własnej terapii, sprawiły iż stał się on neurotypowy.
O tym, jak wyglądała ta wieloletnia walka możemy przeczytać w książce ojca Rauna, zatytułowanej „Przebudzenie naszego syna”, zaś on sam skoncentrował się na propagowaniu programu Son-Rise, dzięki któremu owo przebudzenie było możliwe. Pozycja „Autyzm. Przełom w podejściu” nie jest typowym poradnikiem – znajdziemy tu wiele wątków autobiograficznych, a także relacji z sesji prowadzonych zarówno przez autora, jak i pracowników Amerykańskiego Centrum Terapii Autyzmu. Przede wszystkim jednak autor dokładnie omawia założenia programu Son-Rise oraz udziela wskazówek tak, byśmy mogli samodzielnie pracować z autystycznymi dziećmi i osobami dorosłymi. Książka stanowi nieocenioną pomoc zarówno dla rodziców i opiekunów, jak i dla terapeutów, psychologów, logopedów oraz innych specjalistów stykających się ze spektrum autyzmu.
Pozycja Rauna K.Kaufmana jest wyjątkowa nie tylko z uwagi na innowacyjną terapię, którą omawia, ale i osobę samego autora, który jest najlepszym dowodem na jej skuteczność. Mężczyzna nie tylko ukończył studia ze stopniem naukowym z etyki biomedycznej, ale kilka lat spędził pracując poza granicami kraju, aktywnie pracuje z dziećmi autystycznymi i ich rodzicami, a przede wszystkim … jest otoczony gronem przyjaciół. Co by się stało, gdyby przed laty jego rodzice uwierzyli w diagnozę i ponure wizję roztaczane przez lekarzy? Małżeństwo Kaufmanów nie poddało się, starając się w swojej pracy z synem skupiać nie na jego brakach, ale na możliwościach.
Innowacyjność w stosowaniu programu Son-Rise polega na tym, iż koncentruje się on na tzw. dołączaniu, czyli na rzeczywistym uczestnictwie w zainteresowaniach i czynnościach dziecka. Kaufmanowie wyszli z założenia, że dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu są zdolne do nieograniczonego rozwoju! Aby jednak tak się stało, nie mogą być zmuszane do dopasowania się do otoczenia, potrzebują również motywacji, która stałaby się motorem do nauki.
Autor nie tylko opisuje kolejne elementy programu, ale i proponuje gotowe ćwiczenia, zaś w pomieszczonej na końcu kolejnych rozdziałów sekcji „Źródła internetowe” odsyła czytelnika do specjalnego działu na jego stronie internetowej, gdzie znaleźć można wiele informacji i ćwiczeń pomagających lepiej zrozumieć i wdrażać dane techniki. To wszystko sprawia, że samą technikę można nazwać rewolucją w terapii autyzmu, zaś książkę „Autyzm. Przełom w podejściu” – przewodnikiem po zaburzeniach ze spektrum autyzmu, który prezentuje sposoby pracy, otwierające autystyczne dzieci na świat! Dla mnie, jako oligofrenopedagoga, to książka bezcenna, znacznie rozszerzająca zakres możliwych do zastosowania narzędzi pracy.