Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
ZIMOWE OCZYSZCZANIE I BŁOGOSŁAWIENIE DOMU

Zimowe święta zwykle niosą ze sobą dużą dawkę magii, emo­cji i wielu gości, tych spodziewanych i niespodziewanych. Czas ten, z całą towarzyszącą mu energią wirującą w środku, na około i na zewnątrz domu, jest idealny na zorganizowanie szybkiego oczyszczenia domu. Przetrzyj drzwi wejściowe i kąty szałwią, jałowcem, trawą żubrówką, cedrem lub pokrop sło­ną wodą, przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w lewo). Wykonując te czynności, powtarzaj:

Niech cię wiatry inspirują,

ziemia chroni,

woda uzdrowi,

a ogień zawsze rozgrzewa serce.

Podczas chodzenia klaszcz w dłonie, aby rozproszyć starą i zastałą energię, a następnie zadzwoń dzwonkiem lub grze­chotką na powitanie nowej, świętej energii. Idealnie do takiego zimowego oczyszczania nadadzą się janczary. Otwarcie okna i wpuszczenie świeżego powietrza – nawet na zaledwie kilka minut – nie tylko jest idealnym sposobem na oczyszczenie i rozjaśnienie, ale także dobrze wpływa na zdrowie.

Po zakończeniu oczyszczania w pokojach zostaw elementy zabezpieczające lub nad drzwiami i oknami zawieś talizmany ochronne.

  • Element Ziemi równoważy nasze emocje i stanowi ro­dzaj metafizycznej „kotwicy”. Dlatego rozstaw w kuchni kryształy lub miseczki z solą morską symbolizujące kry­staliczny lód i śnieg. Ziemię dobrze reprezentują również małe ceramiczne lub drewniane drzewka, podobnie jak małe figurki zwierząt – zwłaszcza niedźwiedzia, który na czas zimy chowa się do jaskini, by wyłonić się z niej wraz z powrotem światła.
  • Element powietrza jest energetyzujący i poprawia naszą czujność i jasność umysłu. Zapal kadzidełka lub zagotuj wodę z przyprawami korzennymi. Użyj olejków eterycz­nych. Porozwieszaj wszędzie małe białe lampiony lub wy­tnij z papieru płatki śniegu i przyczep je do sufitu – niech swobodnie wirują i zwisają.
  • Element ognia odwołuje się do iskry życia podczas tzw. martwego środka zimy. Chcąc wprowadzić na nowo ży­cie, zapal świeczki, a jeśli masz kominek, rozpal w nim. Na zewnątrz ustaw luminaria (patrz opis w rozdziale Re­ceptury i rękodzieło), oświetlające drogę do domu. Rozwieś w nim i na zewnątrz lampki choinkowe – im więcej, tym lepiej! Aby rozpalić swój wewnętrzny ogień podczas dłu­gich wieczorów, popijaj ciepłą herbatę, kakao lub gorący cydr.
  • Element wody uspokaja, koi i leczy. Użyj luster symboli­zujących zamrożony staw i lód lub wystaw na zewnątrz małą miskę bądź kociołek wody. Ołtarz lub tableau ozdób otoczakami.

Propozycja: wykorzystaj powyższe pomysły, aby oczyścić i przygotować swój dom na nowy rok, wyznaczając w ten spo­sób nowy etap.

yule

Fragment pochodzi z książki Yule, Susan Pesznecker, Wydawnictwo Illuminatio, 2015