Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Żyj kolorowo (środa z serią #1)

Jak zwrócić na siebie uwagę komarów? Wystarczy założyć ubranie w kolorze niebieskim. Chociaż niektórzy uważają, że to nie kolor ubrania przyciąga te żądne krwi owady, a kolor krwi. Czy to znaczy, że skoro nie możesz opędzić się od chmary komarów, to płynie w tobie „błękitna” krew? Dlaczego „zieleniejemy z zazdrości” i „czerwieniejemy ze złości”? Odpowiedzi zapisane są w symbolice barw.

Każdy kolor oddziałuje na nas w ten, czy inny sposób: czerwień zapewnia energię i entuzjazm, żółć wpływa korzystnie na zdolności intelektualne, zieleń uzdrawia, niebieski pomaga w komunikacji, fiolet ułatwia wgląd wewnątrz siebie. Od wieków kolorom przypisuje się symboliczne znaczenie. Za ich pomocą wyrażano (i wyraża się do dziś) nastrój, cechy osobowości, rangę i pozycję społeczną. Nasz ulubiony kolor może sporo powiedzieć o naszej osobowości, nadziejach i marzeniach. Kiedy zrozumiemy moc kryjącą się za poszczególnymi barwami i nauczymy się ją odpowiednio wykorzystywać, wprowadzenie drobnych (ale jakże znaczących!) zmian w życie okaże się łatwiejsze niż przypuszczaliśmy. O tym wszystkim pisze Richard Webster w „Magii koloru” – pierwszej książce z serii Dla początkujących.

Wyborów kolorystycznych dokonujemy niemal o każdej porze dnia (świadomie lub wręcz przeciwnie – instynktownie czujemy, że właśnie ten kolor jest nam w danej chwili potrzebny). Zakładamy określone ubrania, wybieramy w sklepie czerwone truskawki zamiast zielonego jabłka, jeździmy samochodem w określonym kolorze (dlaczego właśnie wybraliśmy ten, a nie inny?), jeden kolor lubimy bardziej, innego wręcz nie znosimy – Webster tłumaczy, jakie mogą być przyczyny tej awersji i wyjaśnia, co symbolizuje nasz ulubiony kolor. Dowiadujemy się też, jak na przestrzeni wieków zmieniał się odbiór danego koloru i poznajemy przesądy związane z niektórymi z nich. Pozwolę sobie przytoczyć kilka takich „ciekawostek”.

Kolorystyczne ciekawostki:

  • Podobno kapłani z Atlantydy jako pierwsi używali technik uzdrawiania kolorem.
  • Nasze preferencje kolorystyczne zmieniają się wraz z wiekiem. Małe dzieci na całym świecie najbardziej lubią czerwień, dopiero po ukończeniu 8 roku życia zaczynają interesować się chłodniejszymi barwami.
  • Czerwień stymuluje działanie przysadki mózgowej i przyspiesza przyswajanie pokarmu – dlatego może okazać się przydatna tym, którzy chcieliby schudnąć.
  • Podobno legendarny kamień filozoficzny, poszukiwany przez średniowiecznych alchemików, miał czerwony kolor.
  • Istnieje przesąd mówiący o tym, że aktorzy zazwyczaj nie lubią zakładać na scenę zielonych ubrań z dwóch powodów: a) światła na scenie sprawiają, że zielone ubrania wyglądają nietwarzowo; b) zieleń to jeden z ulubionych kolorów wróżek i leprechaunów, a one mogą wyrządzić krzywdę osobom, które ośmielą się założyć ubranie w ich kolorze.
  • Kolor niebieski, bardziej niż jakikolwiek inny kolor, przyciąga komary.
  • Czarny kot może oznaczać zarówno szczęście, jak i pecha. Ludzie uważali niegdyś, że czarownice mogą się zmieniać w czarne koty lub że zwierzęta te są diabłem w przebraniu. Obecnie Japończycy uważają je za znak szczęścia, a buddyści wierzą, iż trzymanie w domu czarnego kota sprowadzi dobrobyt. Choć nawet dzisiaj znajdą się tacy, którzy uważają, że kot przebiegający im drogę przynosi pecha, wielu ludzi jest jednak zdania, iż jest to raczej znak szczęśliwego trafu.

Dzięki lekturze „Magii kolorów dla początkujących określiłam swoją Liczbę Drogi Życia, dowiedziałam się, jaki kolor ją symbolizuje 🙂 i poznałam wiele zaskakujących informacji na temat moich kolorystycznych preferencji. Gdybym posegregowała zawartość mojej szafy według kolorów, okazałoby się, że moją garderobę zdominowały 3 kolory, ubrań w innych kolorach mam zdecydowanie mniej i proporcje między nimi rozkładają się mniej więcej równomiernie. A co mówią o Tobie kolory, którymi otaczasz się na co dzień?  🙂