Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Sztuka geomancji (środa z serią #5)

geomGeomancja, czyli sztuka wróżenia z ziemi, jest jedną z najstarszych metod odczytywania przyszłości. Choć jej źródła giną we mgle zakrywającej najdawniejsze czasy, powstało wiele legend, które próbują wyjaśnić jej pochodzenie. Najstarsze historyczne wzmianki o tej sztuce sięgają trzech tysięcy lat wstecz. Wiadomo, że posługiwali się nią starożytni Chaldejczycy, a pierwotne nazwy szesnastu figur geomantycznych przekazywano tradycyjnie w języku arabskim (stąd przypuszczenie, iż sztuka ta powstała w świecie arabskim). Wzmianki o geomancji możemy odnaleźć także m.in. w legendach arabskich, starożytnych manuskryptach greckich i rzymskich. W XII wieku Arabowie sprowadzili geomancję do muzułmańskiej Hiszpanii, skąd w krótkim czasie rozprzestrzeniła się ona na całą niemal Europę.

W osiemnasto- i dziewiętnastowiecznej Francji geomancja stanowiła popularną metodę wróżenia. Wreszcie, o geomancji wspomina także Dan Brown w  „Zaginionym Symbolu”. Dzięki tej książce wielu ludzi po raz pierwszy usłyszało o geomancji, co sprawiło, że zainteresowanie tematem znacznie się zwiększyło. Dość prawdopodobnym jest, że dziś więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej wykorzystuje geomancję, aby wzbogacić i  ulepszyć swoje życie.GeomanticFigures

Czymże więc jest ta tajemnicza dziedzina? Richard Webster wyjaśnia, że geomancja to sztuka wróżbiarska, która polega na wykorzystaniu wykonanych na ziemi znaków. Najpopularniejsza spośród wielu metod wykorzystuje szesnaście geomantycznych figur, powstających po nakreśleniu losowej liczby znaków. Interpretacja powstałych w ten sposób symboli pozwala udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Ludzie od zawsze chcieli wiedzieć, co spotka ich w przyszłości – dlatego też, na długo przed opracowaniem systemu pisma wymyślili różne metody wróżenia i interpretacji rzeczywistości, które miały im pomóc w zajrzeniu za kurtynę skrywającą ich przyszłe losy lub w zrozumieniu znaków i omenów pojawiających się w ich życiu. Pierwszymi geomantami byli szamani, którzy wróżyli z ziemi.

Wróżenie to sztuka spoglądania na daną sytuację z innego punktu widzenia, co umożliwia odkrycie i zbadanie możliwych rezultatów, których pytający nie brał wcześniej pod uwagę. Geomancja pozwala dostrzec prawdę, wzmacnia intuicję dzięki czemu łatwiej jest uzyskać dostęp do nowych pomysłów i poszerzyć perspektywę postrzegania obecnej sytuacji. Zapewne nigdy nie będziesz mógł wróżyć tak dobrze jak Nostradamus, ale geomancja jest na tyle ukształtowanym systemem wróżenia, że nie musisz posiadać zdolności Nostradamusa, by dawać pomocne i dokładne odczyty.

Głównym zadaniem sztuki wróżenia z ziemi jest udzielanie odpowiedzi na poważne pytania, dlatego też nie należy korzystać z niej pochopnie lub dla rozrywki. Nie powinno się też powtórnie zadawać tego samego pytania z nadzieją na uzyskanie innej odpowiedzi. Ważne, aby podczas wróżenia zachować zrelaksowany i spokojny stan umysłu.

Aby poznać szesnaście geomantycznych figur i nauczyć się z nimi pracować, sięgnij po „Geomancję dla początkujących” autorstwa Richarda Webstera, który wprowadzi Cię w tajniki tej sztuki, pokaże osiem technik geomantycznych oraz nauczy, jak tworzyć własne, dostosowane do indywidualnych potrzeb, narzędzia do geomancji.