Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Pewne siebie dziecko

Jak wychować dziecko, które jest pewne siebie i świadome własnej wartości? Takie, które z ciekawością będzie odkrywać świat, z wyobraźnią wyznaczać cele i pewnie stawiać kroki w dorosłym życiu? Światowej sławy uzdrowicielka, a także matka dwójki radosnych dzieci – Inna Segal – w swojej najnowszej książce podaje dekalog budowania w dziecku poczucia własnej wartości. Te banalne, ale często zapomniane przez rodziców zasady, to sprawdzona metoda na wychowanie szczęśliwego i odważnego dziecka.

Testowane na dzieciach!

 

Potega uzdrawianai intuicyjnego
 

Dekalog wychowania pewnego siebie dziecka

 

1. Okazuj dziecku szacunek. Jak wiele razy zbywasz swoje dziecko, kiedy po raz setny chce Ci opowiedzieć o przygodach gadającego psa, mimo że oglądaliście wspólnie tę bajkę już tysiąc razy? Cierpliwość i szacunek okazywany w takich momentach zaprocentuje jednak w przyszłości twojego dziecka.

2. Doceniaj jego osiągnięcia. Chwal jego bystrość, doceniaj inteligencję, rozwój umiejętności i zachęcaj do rozwijania talentów.

3. Pomóż mu rozwijać wyobraźnię. Podczas zabawy zaproponuj dziecku wymyślania historyjek, odgrywanie różnych ról – dzięki temu nauczysz je postrzegania sytuacji w różnych perspektywach i kreatywnego rozwiązywania problemów.

4. Dbaj o jego poczucie bezpieczeństwa. Postaraj się, by twoje dziecko czuło, że może się do ciebie zwrócić z każdym problemem i że nigdy nie zostanie odtrącone czy wyśmiane.

5. Daj dobry przykład. Ważne jest, by wyznaczać dziecku zadania, za których wykonanie będzie odpowiedzialne. Ale jeszcze ważniejsze jest, by zrozumiało, jak ma wykonać to zadanie. Jeśli chcesz, by posprzątało pokój, najpierw pokaż, czego oczekujesz: możecie wspólnie pozbierać zabawki i ułożyć je na półkach. Następnym razem pozwól mu zrobić to samemu, a kiedy skończy – pochwal rezultat. Dziecko będzie dumne z odniesionego sukcesu i chętniej będzie wykonywało obowiązki domowe.

Potęga uzdrawiania intuicyjnego
6. Naucz dziecko doceniania samego siebie. Przytulaj je często, okazuj miłość i przepraszaj, jeśli nakrzyczałaś na nie z powodu rozdrażnienia, zmęczenia lub pośpiechu. Powtarzaj mu, że jest wspaniałą i wyjątkową osobą, że doceniasz jego osobowość, wyobraźnię lub wytrwałość.

7. Wyjaśniaj motywy, które tobą kierują. Czasami dzieci po prostu nie rozumieją, dlaczego czegoś nie mogą robić, a coś innego muszą. Jeśli nie chcesz, by dziecko dotknęło kubka z gorącą kawą, ostrzeż je spokojnie i wyjaśnij, dlaczego  nie powinno tego robić (możesz też wytłumaczyć, na czym polega poparzenie).

8. Doceniaj zabawy wymyślone przez dziecko. Owszem, to wyjątkowo irytujące, kiedy tłumaczysz coś dziecku, a ono zaczyna cię przedrzeźniać, przekręca słowa dla zabawy itp. Pamiętaj w takich momentach, że ono nie robi tego złośliwie – po prostu chce się bawić i warto docenić je za inteligentne przekręcenie słów lub dołączyć do zabawy, a później wrócić do rozmowy.

Potega uzdrawiania intuicyjnego
 

9. Doceniaj dziecko na podstawie tego, kim jest, oraz tego, co robi. Jeżeli twoje dziecko zachowało się niegrzecznie lub zrobiło coś, czego nie pochwalasz – zwróć mu uwagę, wyjaśniając, co zrobiło źle. Podkreśl, że nadal je kochasz, ale nie podoba ci się takie postępowanie. Dziecko powinno czuć, że to jego zachowanie, a nie ono same jest złe.

10. Nie przenoś swoich negatywnych emocji ich na dziecko. Dzieci są bystrymi obserwatorami, a ich wyjątkowa wrażliwość pozwala im szybko wyczuwać emocje ludzi, z którymi przebywają – i często je powielają. Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko stresowało się wizytą u lekarza, zbuduj najpierw w sobie to pozytywne nastawienie.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wychować pewne siebie, spokojne i bystre dzieci, a także jak w sobie rozwijać te cechy – przeczytaj książkę Inny Segal Potęga uzdrawiania intuicyjnego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Illuminatio.

Potega uzdrawiania intuicyjnego