Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Relaks w zasięgu ręki

Brakuje Ci słońca, nie potrafisz się skupić na zaczętych projektach albo nie możesz uwolnić się od stresu?

Pozwól  swojemu ciału i umysłowi odpocząć, wziąć głęboki oddech i działać efektywniej. Współczesna rzeczywistość jest bardzo stresogenna, co negatywnie wpływa na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Na szczęście koncentrację i relaks możesz sobie zapewnić już dziś, ucząc się sztuki oddechu, jaką jest medytacja.

Istotą medytacji jest rozluźnienie ciała i umysłu, skupienie uwagi na rzeczach ważnych i realizacja celów.

Medytacja-dla-poczatkujacych

Medytacja pozwala wyłuskać z chaosu myśli kłębiących się w twojej głowie te, które mają rzeczywiste znaczenie w konkretnym momencie twojego życia. To te myśli, te obszary twojego życia, które wymagają skoncentrowanej uwagi. Jeśli odkryjesz, co w danym momencie jest najważniejsze, osiągniesz założone cele. Porządek, jaki możesz zrobić w swoim umyśle obniży stres – będziesz świadomy priorytetów, a sprawy mniej istotne nie będą zbędnie pochłaniać twojej energii. Proste, prawda? Może spróbujesz, to banalnie łatwe!

Jak zacząć medytować?

1. Wybierz miejsce, które pomoże ci wyciszyć umysł: wyłącz telewizor, radio, komputer i telefon.

2. Przygotuj stolik, na którym umieścisz kwiaty, obrazki lub inny przedmiot, który ma dla ciebie znaczenie.

3. Miej przy sobie przedmiot, który kojarzy ci się ze stanem wywoływanym przez medytację,

4. Zlokalizuj w swoim ciele miejsce, w którym czujesz się bezpieczny i zrelaksowany i skoncentruj się na nim przez moment.

5. Medytuj w luźnym, wygodnym ubraniu – jeśli chcesz, zdejmij obuwie.

6. Znajdź wygodną pozycję, w której będziesz mógł wytrzymać w bezruchu parę minut.

Aby ułatwić umysłowi koncentrację podczas medytacji, warto stworzyć warunki sprzyjające rozluźnieniu i relaksowi. Niektóre osoby są w stanie medytować, będąc w ruchu, jednak najlepiej w trakcie medytacji sprawdza się pozycja siedząca – podczas siedzenia w bezruchu łatwiej jest wyeliminować rozpraszające bodźce i myśli. Dlatego też istotne jest otoczenie, w jakim medytujesz – powinno to być miejsce, w którym nic nie będzie angażować nadmiernie twoich zmysłów, a ty sam będziesz czuł się w nim bezpiecznie i swobodnie.

Medytacja-dla-poczatkujacych

Zrelaksuj się już teraz!

Jak widzisz, żeby medytować nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych sprzętów czy ubrań, nie musisz też przeorganizowywać swojego planu dnia. To może już teraz spróbujesz medytacji relaksacyjnej? Znajdź jedną krótką wolną chwilę i postępuj według tych instrukcji:

1.       Zrób głęboki wdech. Zwróć uwagę na to, w której części ciała go poczujesz.

2.       Następnie zrób jeszcze jeden głęboki wdech, tym razem jednak czując oddech nieco dalej, niż za pierwszym razem.

3.       Opuść wzrok na podłogę i pozwól swoim powiekom opaść na tyle, na ile będzie to dla ciebie wygodne – niewykluczone, że zupełnie zamkniesz oczy.

4.       Świadomie rozluźnij barki, ramiona i dłonie. Pozwól, aby twoje dłonie opadły na twoje uda albo kolana.

5.       Napnij mięśnie, po czym ułóż stopy i resztę ciała w taki sposób, żeby było ci wygodnie.

6.       Przez cały czas oddychaj powoli i głęboko.

7.       Na zakończenie zrób szybki wdech i wydech, po czym odzyskaj ostrość widzenia.

Pierwszy raz medytowałeś – cokolwiek działo się w tej chwili w twoim umyśle, doznałeś wglądu. Twój umysł przez krótką chwilę skupił uwagę na jednej konkretnej rzeczy, być może nawet udało ci się poczuć miłe rozluźnienie. A to dopiero krótkie ćwiczenie wstępne!

Wiesz już, że możesz skupić swoje myśli i że jest to banalnie proste i zależne tylko od twoich chęci. Co jeszcze możesz osiągnąć dzięki medytacji?

Oczywiście największą korzyścią płynącą z medytowania jest umiejętność relaksacji, która jest bardzo ważna dla twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Pomyśl, jak cudownie byłoby, gdybyś mógł obniżyć choćby o połowę poziom odczuwanego stresu, który psuje ci nastrój, negatywnie wpływa na zdrowie i nie pozwala cieszyć się dniem codziennym. To jest możliwe!

Ale medytacja to także wspaniała droga do lepszego, czy raczej głębszego, poznania siebie i swoich potrzeb – na pewno są dni, kiedy czujesz się przytłoczony otaczającym cię światem i jesteś zagubiony we współczesnej rzeczywistości. Naucz się głęboko oddychać i medytować, znajdując równowagę, harmonię i koncentrację. Podręcznik Medytacja dla początkujących w lekkiej i czytelnej formie poprowadzi cię przez pierwsze medytacje, wyjaśni ich cele i efekty, jakie możesz osiągnąć. Znajdziesz tam kolejne ćwiczenia medytacyjne, które pomogą ci m.in. obniżyć ciśnienie, szybko podjąć trudną decyzję czy też pokonać bezsenność.

Medytacja-dla-poczatkujacych