Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Jak interpretować sny?

Świat snu nie podlega żadnym prawom, zasady rządzące rzeczywistością mogą funkcjonować w naszych snach, ale ich brak jest czymś równie oczywistym i nie budzi zdziwienia. We śnie wszystko się przenika i płynnie przechodzi z jednego w drugie. Nasi przyjaciele stają się obcymi, nieznajomi zmieniają się w najbliższe osoby, przenosimy się z miejsca na miejsce, na nowo przeżywamy niektóre sytuacje z przeszłości lub mamy możliwość podejrzeć potencjalną przyszłość.

Mówi się, że sny zawierają w sobie ważne wiadomości. Różnego rodzaju metody interpretacji snów znane były już w starożytności. Znaczenia w snach dopatrywali się mieszkańcy Mezopotamii, Egipcjanie, starożytni Grecy, Biblia pełna jest opisów sytuacji, w których Bóg poprzez sny komunikuje się z ludźmi. Freud i Jung przyglądali się snom swoich pacjentów w poszukiwaniu wskazówek dotyczących ich umysłowego i emocjonalnego stanu. Czasem zdarza się, że poszczególne sny zapamiętujemy bardzo wyraźnie, podczas gdy wielu innych nie pamiętamy wcale. Czy nasz umysł chce nam coś w ten sposób przekazać?

Za Markiem McElroyem pokrótce przedstawię uproszczoną metodę interpretacji snów, która może rzucić nieco światła na znaczenie snu, który udało ci się zapamiętać.

Krok pierwszy: zapisz sen

Chodzi o to, aby jak najszybciej zapisać najwięcej szczegółów, które zapamiętałeś. Opisowo lub w formie skrótowej listy symboli, przedstawiającej ciąg elementów pojawiających się we śnie.

Krok drugi: stwórz zarys snu

Sny mogą zostać podzielone na cztery części/akty, z których każda związana jest z czymś, czego musisz się dowiedzieć.

Krok trzeci: wypisywanie skojarzeń

Kiedy już opracujesz zarys snu, możesz przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wypisywanie skojarzeń, jakie nasuwają ci się, kiedy myślisz o konkretnych elementach pojawiających się w twoim śnie (np. most – przechodzenie na drugą stronę, transport, łączenie).

Krok czwarty: zanalizuj sen

Masz już zarys snu oraz skojarzenia, jakie budzą w tobie najbardziej charakterystyczne elementy, jakie udało ci się zapamiętać po przebudzeniu.

Pamiętaj, w snach dosłowność ustępuje miejsca symbolice – tu nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak chcesz mieć większy wpływ na to, co się dzieje w twoich snach, możesz nauczyć się świadomego śnienia – techniki kontrolowania snów, dzięki której doświadczysz wszystkiego, czego zapragniesz. Stawianie pierwszych kroków w kreowaniu świadomych snów znacznie ułatwi ci książka Świadome śnienie dla początkujących.