Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Czym są archetypy?

Prostytutka, wewnętrzne dziecko, ofiara, czy sabotażysta? Który z archetypów wpływa najbardziej na nasze życie, jak je zrozumieć, opanować i skutecznie wykorzystywać?

Archetyp to aspekt osobowości, ścieżka psychologiczna lub zachowanie, będące częścią uniwersalnej świadomości. Każdy człowiek posiada kilka archetypów, które go kształtują i które może wykorzystać. Zrozumienie tych wzorców umożliwia nam zagłębienie się w naszych świadomych i podświadomych myślach, emocjach i energii, i przeanalizowanie naszego zachowania. Cztery z nich – wewnętrzne dziecko, prostytutka, ofiara i sabotażysta – są obecne w każdym z nas. Prezentują istotne dla nas cechy oraz zasób wiedzy, którą zgromadziliśmy w życiu. Archetypy ujawniają także zdolność (lub jej brak) do wykorzystywania mocy w wielu istotnych dziedzinach życia. Każdy archetyp to zarówno zalety, jak i wady (czy też wyzwania), z którymi przyjdzie nam się zmierzyć – wszystkie one mogą bowiem pomóc w zrozumieniu naszych nieświadomych i podświadomych schematów postępowania.

Dla przykładu, archetyp sabotażysty może sprawiać, że nie wykorzystujemy pojawiających się w naszym życiu możliwości, unikamy zdrowych i wzbogacających wewnętrznie związków, zamykamy swoje serce i tracimy pieniądze. Jest on ściśle związany z naszym strachem wynikającym z konieczności przetrwania i zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb. Może zaszczepić w nas wątpliwości na temat tego, czy na pewno będziemy w stanie opłacić rachunki, znaleźć odpowiednią pracę czy wejść w wymarzony związek. Archetyp sabotażysty jest związany z czakrą serca, odgrywa więc znaczącą rolę w naszych intymnych związkach oraz nadziejach i marzeniach.

Sabotażysta najbardziej obawia się zmian, zwłaszcza jeżeli mają przewrócić do góry nogami cały jego dotychczasowy świat. Jeśli jednak dołożymy starań, by zrozumieć funkcjonowanie wzorca i nauczymy się, jak unikać taktyk sabotażu, archetyp ten może nam pomóc stać się bardziej elastycznymi i otwartymi na wyzwania. Staniemy się świadomi i nauczymy się minimalizować skutki negatywnych aspektów archetypu. Pozwoli nam to ponosić ryzyko i wpływać na naszą odwagę, spontaniczność, kreatywność i gotowość do przeżycia przygody — bez rezygnowania z odpowiedzialności za samego siebie. Możemy też liczyć na rozwój naszej intuicji i pogłębienie umiejętności słuchania mądrości własnego serca. Będziemy też w stanie wyłapać różnice między strachem, podekscytowaniem, pragnieniem a prawdziwym przeczuciem.

Każdy z czterech najważniejszych archetypów związany jest z konkretnym ośrodkiem energii. Oznacza to, że wykorzystując określony wzorzec, pomagamy oczyścić powiązaną z nim czakrę, uzdrawiamy inne części ciała i aspekty naszego życia, za które ten archetyp odpowiada. Praca z energią archetypów ułatwi ci zagojenie ran z przeszłości, uwolnienie się od pełnych strachu i ograniczających schematów, umożliwi wyeliminowanie zjawiska autosabotażu, osiągnięcie pełnego potencjału, odzyskanie integralności, pomoże także uzyskać więcej możliwości działania oraz wykształcić pewność siebie. Jak ujarzmić swoje archetypy i z ich pomocą udoskonalić związek i każdą inną relację odpowiada w swej najnowszej książce terapeutka, Inna Segal.