Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
Chwile, nie słowa

Nie od dziś wiadomo, że od słów ważniejsze są czyny, bo to one tak naprawdę świadczą o człowieku. Najpiękniejsze wspomnienia znaczą więcej niż najbardziej czułe słowka, które ulecą w chwilę po tym, jak zostaną wypowiedziane. Wspomnienia natomiast możemy odtwarzać w pamięci po wielokroć. Mark Nepo poświęca temu zagadnieniu jedną z duchowych lekcji, zawartych w Małej księdze przebudzenia

Gdy myślę o ludziach, którzy nauczyli mnie kochać, przypominam sobie chwile, a nie słowa. Pamiętam, jak Lorrie wciąż kręciła się wokół własnej osi, chociaż przerwa w szkole już dawno się skończyła. Coś w jej wnętrzu nakazywało jej się obracać, a ona śmiała się, odchylając swoją główkę do tyłu. Z szeroko rozstawionymi ramionami próbowała objąć cały świat. 

A potem, w dniu, kiedy zastrzelono Kennedy’ego, mój nauczyciel chóru, pan P., płakał za mężczyzną, którego nawet nie znał, i zwolnił nas wszystkich z zajęć. Ale ja zawróciłem, a wtedy usłyszałem, jak gra smutno na fortepianie – myślał, że jest zupełnie sam. Przypominam sobie też, jak babcia kładła moje małe dłonie na schodach prowadzących do piwnicy, mówiąc: „To najstarsze, co masz”. 

Albo te zmieniające się twarze nad łóżkiem, w którym obudziłem się po operacji. Mój teść podlewający piętnastocentymetrowe drzewa orzecha włoskiego, które dojrzeją dopiero za sto pięćdziesiąt lat. Mój najstarszy przyjaciel, który zawsze słucha tak, jakby był jeziorem. 

Chociaż słowa mogą nieść miłość, zwykle tylko na nią wskazują. Miłość bowiem polega na podnoszeniu tego, co upada, dawaniu przestrzeni drugiej osobie, by mogła odkryć, czym jest dla niej człowieczeństwo, a także na wybaczaniu cudzych błędów. 

  •  Wycisz się i przypomnij sobie troje ludzi, którzy nauczyli cię kochać. 
  • Skoncentruj się na oddechu i przypomnij sobie chwile, w których cię tego uczyli. 
  • Podziel się tymi wspomnieniami z bliską ci osobą.

Mark Nepo, Mała księga przebudzenia

W Małej księdze przebudzenia znajdziesz jeszcze 51 lekcji, które skłaniają do refleksji i motywują do dostrzegania piękna w każdym dniu naszego życia. Przekonaj się o tym!