Wydawnictwo Nowej Ery
BOK: +48 739 200 932
4 kroki do zakończenia alienacji

Czy zdarza ci się znaleźć wśród znajomych, ale zamiast podejść i z nimi porozmawiać, stoisz z boku i czujesz się przytłumiony i zblokowany?

spokoj umysluAby pozbyć się uczucia wyobcowania, odzyskać radość i dobre samopoczucie, zarówno jeśli chodzi o ciało, jak i umysł, skoncentruj się na oddechu i nawiąż kontakt ze swoją fizycznością. Oddech jest czymś w rodzaju drzwi, dzięki którym możesz powrócić do ciała. Kiedy odzyskasz z nim kontakt, zjednoczysz się z nim i będziesz wiedzieć, jak o niego zadbać. Gdy człowiek utrzymuje tego rodzaju więź z ciałem, może się połączyć również ze swoim umysłem.

Bardzo często jesteśmy pozbawieni kontaktu ze swoimi emocjami – zarówno bolesnymi, jak i przyjemnymi. Choć mamy w sobie pozytywne odczucia, nie dostrzegamy ich, ponieważ zatracamy się w swoich myślach i rozpaczy. Co więcej, nie potrafimy nawet nawiązać prawdziwego kontaktu z neutralnymi emocjami.

Budda zaproponował bardzo naukową metodę. Aby pozbyć się poczucia odseparowania od siebie i innych ludzi, musimy powrócić do naszych ciał, pozostawać z nimi w kontakcie, utrzymywać je w stanie równowagi i pogodzić się z nimi. Przez zbyt długi czas je zaniedbywaliśmy. Wydaje się nam, że kochamy swój organizm, ale tak naprawdę go porzuciliśmy. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że powietrze wypełnia i opuszcza ich płuca. Potrzebują kogoś, kto nauczy ich nawiązywać kontakt z własnym oddechem.

ŹRÓDŁO: Spokój umysłu, Thich Nhat Hanh, Illuminatio 2015

spokoj umyslu